Dağın eteklerinde bir turizm kenti: Zağvan (video)

Tunus'un Zağvan kenti ülkenin cazibe merkezlerinden biri. Zağvan dağının eteklerine kurulu olan kent, zengin bitki örtüsüne sahip ve Zağvan dağı da doğal su kaynaklarıyla ünlü. Şehirde Roma ve Endülüs medeniyetinden izler de bulunuyor.

Dağın eteklerinde bir turizm kenti: Zağvan (video)

Zağvan, mavi beyaz boyalı evleri, dar sokakları, geleneksel mimarisi ve doğal güzellikleriyle Tunus'un gözde kentlerinden biri. Başkent Tunus'a 50 kilometre uzaklıkta olan kent, doğu Tunus'un en yüksek zirvesi olan Zağvan Dağı'nın eteğinde kurulu.

670 farklı bitki çeşidi ve 93 farklı kuş türünü barındıran 1295 metre yüksekliğe sahip dağ, kentin de en önemli doğa harikaları arasında. Milli park alanı özelliğine de sahip Zağvan dağı, doğal su kaynakları ve eşsiz manzarası ile kente büyük değer katıyor.

Zağvan'ın hemen hemen her yerinde bulunan çeşmeler, bölge insanının da vazgeçilmez durakları arasında. Kent tarih boyunca hem verimli toprakları hem de su kaynakları ile dikkat çekiyor. Kentin kültürel miraslarından Roma arkeolojik kalıntıları arasındaki su tapınağı ve kemerleri de ekolojik turizm açısından büyük önem taşıyor.

Azzuziye tarikatının kurucusu

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan kentte Roma ve Endülüs etkisi hissediliyor. Kentin özellikle tarihi cami ve zaviyelerinde Endülüs mimarisi hakim. Tunus'un tamamında göze çarpan İslam kenti kimliği burada da dikkat çekiyor.

Şehirde, adı Zağvan'la anılan önemli İslam âlimlerinden olan Sidi Ali Azzûz'un makamı bulunuyor. Sidi Ali Azzuz, Tunus'ta Endülüs kültür ve dini hayatının yerleşmesinde en büyük pay sahibi. 1710'da vefatının ardından Binzert'te defnedilen Sidi Ali Azzuz'un Zağvan'daki makamı ise dönemin yöneticisi Muhammed Paşa emriyle inşa edilmiş ve kent Azuziye tarikatının merkezi konumuna gelmiş.

Aynı zamanda bir Endülüs mühendisi olan Sidi Ali Azuz, Tunus'ta hâlâ canlı olan Azzuziye tarikatının da kurucusu olarak kabul ediliyor. Endülüs sufi müziğinin yayılmasında önemli bir rol üstlenen tar ve nağrat isimli mağrip tarzı enstrümanlar da kendisine nispet ediliyor. Zağvan, Tunus'taki Endülüs kültürünün beşiği olarak kabul görüyor. Kent, özellikle kış aylarında Tunus'un en fazla turist çeken bölgelerin de başında geliyor.

132 km uzunluğunda tarihi su kemerleri

Roma döneminden Tunus'a miras bir eser Zağvan Su Tapınağı. Mısır, Yunanistan ve İtalya'dan getirilen mermerlerle kaplı olan yapı, dünyadaki bir çok pagan tapınakla ortak özelliklere sahip. Zağvan Dağı'nın bereketli su kaynakları tarihin en eski dönemlerinden bu yana kemerler vasıtasıyla Tunus'a hayat verdi.

Tarihi 2. yüzyıla uzanan su tapınağıysa arkeolojik kalıntıların üzerine yeniden inşa edilerek turizme açıldı. Zağvan'daki tapınak başkent Tunus'un Kartaca bölgesine su kemerleri ile bağlı. Bardo ve Kartaca'da son bulan su kanalları, toplamda 132 kilometre uzunluğa ve 25 bin metreküp kapasiteye sahip.

Deniz seviyesinden 300 metre yukarıda bulunan kemerler, kilometreler boyunca suyu taşıyarak deniz seviyesindeki Kartaca'ya getirdi. Miladi ikinci yüzyılda yaşanan 5 yıl süreli kuraklık sonrası, Roma imparatoru Hadriyanus'un kararıyla inşa edilen kemerler, bu gün halen ayakta. Osmanlı döneminde de su kemerleri restore edildi ve aktif olarak işlevini sürdürdü.

Zağvan Dağı su kaynağı

Tunuslu tarihçi Abdülkadir Haniyye, su tapınağı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Roma döneminde içme suyu sıkıntısı bu kemerleri inşa etmelerine sebep oldu. Roma döneminde Kartaca'ya su taşıyan bu bölge, inanışlarına göre tapılacak değerli bir bölgeydi. Kartaca'ya hayat veren Zağvan'da bu tapınağı inşa ederek bölgenin değerini arttırmış oldular. Tarihi verilere göre su tapınağının inşası, kemerlerin inşasından çok sonraları gerçekleşti. Bu da kemerlerin inşasının miladdan çok önce dahi olabileceğini gösteriyor."

Roma mühendisliğinin başyapıtı sayılan eser Roma İmparatorluğu'nun bugüne dek yapılan en uzun su kemerleri arasında gösteriliyor. Abdülkadir Haniyye sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Savaşlarda, siyasi gerilimlerde ilk zarar gören tarihte hep su kanalları olmuştur. Su hayat demektir. Zağvan Dağı'nda tükenmeyen bir su kaynağı var. Yapılan araştırmalarda 25 bin metreküp depolama ve 32 milyon litre taşıma kapasitesi tespit edilmiştir. Bu da su kaynağının ne denli zengin olduğunu gösteriyor. Zağvan Su Tapınağı, yaşadığımız bu çağda çok değerli bir tarihi eser olarak şehrimize değer katmaya devam ediyor. "

Zağvan kentine değer katan tapınak ve kemerleri Tunus'un tarihi zenginlikleri arasında önemli bir yer tutuyor. Bu tarihi ve kültürel miras yıl boyu Tunus'u ziyaret eden turistleri de kendine çekiyor.

Zeytinyağı ile de ünlü

Tunus'un Zağvan kenti, su kaynakları kadar zeytinyağıyla da ünlü. Kuzey Afrika'nın Akdeniz'e kıyı ülkesi Tunus'un doğa harikası kenti Zağvan'ın en önemli doğal lezzeti, hiç kuşkusuz zeytinyağı. Ülkede, yıllık 1900 ton zeytinyağı üretimi kapasitesine sahip endüstri, şimdilerde yeni teknoloji ürünü makinelerde üretiliyor.

Tunus'un en eski zeytinyağı fabrikası olan Kısar Ezzit ise Zağvan'da yeni bir turizmin doğuşuna kaynaklık ediyor. 47 bin hektarlık büyük bir arazi içinde kurulu fabrikanın etrafına inşa edilen evlerde ekoturizmi başlatan Zağvanlı yatırımcılar, özellikle kış aylarında ziyaretçilere eşsiz hizmetler sunuyor.

Doğayla iç içe, evler her öğün yemeğin doğal ve taze olduğu seçenekleriyle dikkat çekiyor. Tunus'taki bir turizm işletmesinin sahibi İskender Zribi şu şekilde konuştu: “Zağvan'da özellikle kış aylarında ekoturizm çok canlı oluyor. Buraya gelen insanlar, et, süt, yumurta, ekmek, su ve diğer tüm besinleri organik olarak alıyor. Zağvan'da yüzlerce farklı kuş ve bitki türü var. İşletmelerimizde de en önemli özellikle ziyaretçilere bu doğal güzellikleri gösterebilmek oluyor. Konaklama hizmetlerini çoğunlukla Arap ülkeleri zenginleri, yüksek diplomatlar ya da yeni evli çiftler tercih ediyor. Ama genel olarak Tunuslular günübirlik olarak da gelip aileleriyle güzel vakit geçirebiliyor. Doğaya dayalı turizmin başlangıcı olan Zağvan şehrinin sahip olduğu güzelliklerden dolayı mümkün olabiliyor elbette. Şehirde yetişen tüm meyve ve sebzeler doğal ve organik. Zağvan'ın suyunu bir defa içen, tekrar geliyor."

İşletmelere dönüştürülen bu evlerin her birinin ayrı bir hikayesi var. Evler, Tabarka, Tuzır, Hamamet gibi Tunus'un farklı kentlerinin adını taşıyor. Tunus'a ziyarete gelen üst düzey diplomatların tercih ettiği bu evler, ismini aldığı şehrin de mimari ve dekoratif özelliğini yansıtıyor. Konaklama hizmetinin yanında, günlük eğlence ve dinleme yerleri olarak tasarlanan Zağvan'daki turizm tesisleri, şehrin zengin doğal bitki örtüsünü yerinde görme imkanı sunuyor.

 

 

 

Zahit Kaplan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2015, 11:12
banner12
YORUM EKLE

banner19