Cumhuriyetin ilk kütüphanelerinden biri: Atatürk Kitaplığı (video)

Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden Atatürk Kitaplığı 500 bine yakın kitabı raflarında muhafaza ediyor. Kütüphanede; yazma eserler, harita, albüm, gazeteleri ve özel koleksiyonlar da var.

Cumhuriyetin ilk kütüphanelerinden biri: Atatürk Kitaplığı (video)

Atatürk Kitaplığı, cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden biri. Eşsiz bir manzaraya sahip olan kütüphane İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane Müzeler Müdürlüğü'ne bağlı olarak halka ve özel araştırmacılara hizmet veriyor.

Kütüphanenin kuruluş hikayesi 1924 yılına uzanıyor. 1929 yılında İstanbul Belediyesi tarafından kurulan komisyon hem kütüphane hem de müze açma fikrinden hareketle görevine başladı. Bu komisyonda dönemin ünlü simaları Fuad Köprülü, Süheyl Ünver, Osman Nuri Ergin, Halid Ethem gibi isimler görev aldı. Böylece ilk belediye müzesi ve kütüphanesi 1939'da Beyazıt Medresesi oldu. Satın alma ve bağışlar sonucunda büyüyen kütüphane şimdiki binasına 1981’de taşınarak Atatürk Kitaplığı adıyla açıldı.

Türkiye'nin en fonksiyonel kütüphaneleri arasında bulunan Atatürk Kitaplığı'nda bugün 500 bine yakın kitap bulunuyor. Kütüphanede ayrıca 50 bine yakın çeşitli yazma eser, albüm, atlas, harita, takvim, gazete gibi özel koleksiyonlar da var. Bu koleksiyonlar dijital ortama aktarılarak yıpranmalara karşı bilgi ve belgelerin kaybolması önlenmiş oluyor.

7 gün 24 saat hizmet veren kütüphane

Kütüphanenin müdürü Ramazan Minder, faaliyetlerini şu ifadelerle anlattı: “İstanbul Kalkınma Ajansı'yla birlikte yürüttüğümüz bu 2 projede Osmanlı dönemine ait süreli yayınlar, Osmanlıca matbu kitaplar ve el yazmalarını dijital ortama aktardık ve bütün bunların tamamını internetten bütün dünyaya ücretsiz olarak hizmete sunmuş olduk. Şu anda web sayfamızda 6 milyon görüntü bulunmakta. Dolayısıyla biz Atatürk Kitaplığı koleksiyonlarında bulunan bu nitelikli eserleri kütüphaneye gelmeye gerek kalmadan okuyucularımızın, araştırmacılarımızın ofislerine, evlerine, üniversitelerine, okullarına götürmüş olduk. Bu da bilim dünyası açısından çok katkı sağlayan, yeni bilimsel üretimlere çok destek veren bir proje oldu. Atatürk Kitaplığı olarak son yıllarda sahaflardan, müzayedelerden, koleksiyonerlerden nitelikli nadir eserler satın alma sürecini de devam ettiriyoruz.”

Atatürk Kitaplığı'nın alt katında bir de restorasyon bölümü mevcut. Burada uzman ekipler tarafından eski eserler onarılarak, gün yüzüne çıkarılıyor. Ramazan Minder, bu çalışmaları da şu sözlerle anlattı: “Atatürk Kitaplığı 7 gün 24 saat hizmet veren bir kütüphane. Bu özelliğiyle Türkiye'de ilk kütüphanelerden birisi. Okuyucular çalışma, okuma, inceleme imkanına sahip. Kütüphanemizde ödünç hizmeti verebiliyoruz. Okuyucular ödünç kitap alabiliyorlar. Atatürk Kitaplığı'nın giriş katında konferans ve sergi salonlarının bulunduğu restorasyon bölümünde ise kitaplık içerisinde bulunan nadir eserlerin temizlenmesi, restorasyon gibi çalışmalar uzman ekiplerimiz tarafından yapılıyor. Süreli yayınlar bölümünde gazete, dergi ve nitelikli nadir eserleri sanal ortama aktardık. Önceki yıllarda bir Osmanlıca kitabı bir el yazmasını görmek isteyen okumak isteyen veya fotokopisini almak isteyen okuyucumuz Erzurum'dan, Ankara'dan kalkıp İstanbula gelmek zorundaydı."

Sürekli bir gelişme gösteren Atatürk Kitaplığı, muhtelif vakitlerde çeşitli kültür etkinlikleri de düzenliyor.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2016 Cuma 11:55 Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 11:55
banner25
YORUM EKLE

banner26