Çocuklar Moskova Ulu Camii'nde Dinlerini Öğreniyor (video)

Moskova Ulu Camii'nde çocuklarına İslami eğitim vermek isteyen Müslüman aileler için bir program düzenlendi. Rusya Müftülüğü’nün katkı sağladığı etkinlik kapsamında çocuklar hem namaz kılmayı öğreniyor hem de farklı atölye çalışmalarına katılıyor.

Çocuklar Moskova Ulu Camii'nde Dinlerini Öğreniyor (video)

Yirmi milyondan fazla Müslümanın yaşadığı Rusya'da ibadethanelerin yetersizliği ve dini eğitim temel sorunların başında geliyor. Ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı özerk bölgelerde çocuklarına İslami eğitim verme noktasında avantaj sahibi olan aileler, büyük şehirlerde isteklerine karşılık bulamıyor. 

Başkent Moskova'da, sıkıntıların hissedildiği bu noktada taleplere cevap vermek adına programlar düzenleniyor. Düzenlenen program kapsamında çocuklar yeni dualar öğreniyor, namaz kılıyor ve resim atölyelerinde buluşuyor. Programa katılan farklı etnik kökenli aileler de etkinlikten son derece memnun oluyorlar.

Moskova Ulu Camii'nde çocuklara yönelik başlatılan eğitim programlarına Rusya Müftülüğü ve Kıyausar Bölgesel Müslümanlar Derneği birlikte imza atıyor. Din görevlisi Anar Ramazanov, program hakkında şu ifadeleri kullandı: “Çok sık değil ama eski zamanlara göre daha fazla bu etkinlikleri gerçekleştirebiliyoruz. Müslümanların yoğun yaşadığı bu şehirde dini vurgulamak çok önemli. Burada sergilenen piyesler, oynanan oyunlar, ortak çıkarılan bir gazete.. Hepsi İslami çerçevede minik dostlarımıza büyük bir dünya sunuyor. Ailelerden olumlu mesajlar alıyoruz. Bu nedenle de kapsamı genişleterek yola devam etmeyi düşünüyoruz.”

Yerel yetkililerin iznine tabi olan programlara ilgi her geçen gün büyüyor. Fakat Moskova şehir idaresi yetkilileri kurs ve etüd programlarının resmi bir çerçeve kapsamına alınmasına sıcak bakmıyor. Programa katılan ailelerse taleplerine olumlu karşılık verilmesinin en temel vatandaşlık hakları olduğu görüşünde.

 

Barış Mutlu

Yayın Tarihi: 20 Nisan 2016 Çarşamba 13:45 Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 13:45
YORUM EKLE

banner19

banner36