Çocuklar hayal ettikleri şehri tasarladı (video)

Çocukların sınırsız hayal gücü; Lübnan'da bir kampanyaya hayat verdi. Urbacraft adlı etkinlik kapsamında; çocuklar hayal ettikleri şehirleri inşa etti. Şehirleri oluşturan evleri, parkları ve burada yaşayan insanları bir araya getiren çocuklar, hayallerini dijital ortama da aktardı.

Çocuklar hayal ettikleri şehri tasarladı (video)

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta çocukların hayallerindeki kenti inşa ettikleri “Urbacraft” etkinliği “İnşa etmek için önce hayal etmek ve tasarlamak gerekir.” sloganıyla başladı. Lübnan ve Fransız bir çiftin kendi çocukları için başlattıkları bu oyun büyüyerek kampanya haline geldi ve ülkedeki diğer çocukların da katılması sağlandı.

Etkinlik uzun süre kapalı kaldıktan sonra restore edilerek tekrar hizmete açılan Osmanlı köşkü Sursock Müzesi'nde hayata geçirildi. Hedeflenense çocukların fiziksel ve görsel yeteneklerini geliştirmek.

Etkinliğin organizatörü Sabine de Maussion şu şekilde konuştu: “ 'Urbacraft' olarak adlandırdığımız etkinliğimiz, şehir ve işçiliğin bir araya gelmesi. Bu etkinlikte fiziksel ve görsel olarak istediğiniz şehri dilediğiniz gibi inşa edebilirsiniz. Bugün burada çocuklar, birçok farklı yapıyı hayal güçleriyle yeniden yorumluyor. Şehirleri fiziksel olarak inşa ettikleri gibi dijital ortamda da dizayn edebiliyor. Böylece çocukların dijital ve görsel gelişimlerine de katkı sağlanıyor. Amacımız onların dünyasını daha da geliştirmek.”

Çocuklar bireysel ve toplu olarak inşa ettikleri binalarla yeteneklerini sergilerken, aileler de çocuklarının gelişimi için bu tarz etkinliklerin faydalı olduğunu belirtti.

Etkinlik kapsamında çocuklar “Büyüyünce nasıl bir şehir görmek istersiniz?” sorusunun cevabını, kendi eserlerinde buldu. Çocukların ellerindeki parçacıklarla bir çok şehri baştan inşa ettikleri etkinliğin, önümüzdeki aylarda daha da geliştirilmesi planlanıyor.

 

Musab Eryiğit haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Aralık 2015 Perşembe 11:11 Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 11:11
banner25
YORUM EKLE

banner26