Çıraklıktan zirveye: Yücel Çakmaklı (Video Haber)

Türk sinemasında kendine has bir çizgisi olan yönetmenlerden Yücel Çakmaklı bir çok değerli projeye imza atmıştı.

Çıraklıktan zirveye: Yücel Çakmaklı (Video Haber)

 

4 yıl önce vefat eden Yücel Çakmaklı, Türk sinemasına çok değerli eserler kazandırmış ve millî sinema akımını kurmuştu. Zehra, Birleşen Yollar ve Son Türbedar filmleriyle Türk sinemasına yeni ufuklar açan yönetmen, 1978'de Prag'da televizyon filmleri dalında ödül alan Türk öyküsünün özgün yazarı Rasim Özdönören'in hikâyelerinden oluşan "Çok Sesli Bir Ölüm" ve "Çözülme" gibi başarılı televizyon filmlerine imza attı.

Sinemaya Yeni İstanbul Gazetesi'nde film eleştirileri yazarak başlayan Yücel Çakmaklı, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü mezunuydu. İlk sinema filmlerini Erman Film Stüdyoları'nda yönetmen yardımcısı olarak çalıştığı yıllarda çekti. 1969'da kendi film şirketi olan Elif Film'i kuran Çakmaklı, millî sinema akımına ses getiren filmlerini bu dönemde beyaz perdeye kazandırdı. Yücel Çakmaklı ilk filmi olan belgesel türündeki "Kâbe Yolları" filmi ile yönetmen yardımcılığı döneminde çekmiş olmasına rağmen profesyonel sinemacılardan tam not aldı. Sonraki yıllarda Tarık Dursun'dan, Tarık Buğra'dan ve pek çok yazardan roman uyarlamalarını televizyon dizileri haline getirdi.

Necip Fazıl Kısakürek’in "Bir Adam Yaratmak" ve Turan Oflazoğlu’nun "4. Murad" gibi tiyatro eserlerini televizyon oyunlarına uyarladı. Türk sinemasının en otantik yönetmenlerinden biri olan Yücel Çakmaklı sayısız ödülün de sahibi oldu. 2008'de TBMM tarafından devlet üstün hizmet madalyasına ve aynı yıl Kültür Bakanlığı tarafından sinemadaki 50 yıllık hizmetleri dolayısıyla Emek Ödülü'ne layık görüldü.

Geçirdiği by-pass ameliyatı sonrası yoğun bakıma alınan Yücel Çakmaklı, 23 Ağustos 2009'da İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp fakültesinde dünyaya gözlerini yumdu.

 

 

İslam Gemici bildirdi

YORUM EKLE