Çini sanatına 3 kuşak hizmet (video)

Yarım asırdır geleneksel çini sanatıyla uğraşan Berç Yoldaş, babasından kalan atölyesinde ilk günkü heyecanla eser üretiyor.

Çini sanatına 3 kuşak hizmet (video)

 

Berç Yoldaş, İstanbul’daki geleneksel çini sanatının belki de son ustalarından. İlkokulu bitirdikten sonra babasının yanına geldiğini kaydeden Yoldaş, mesleğine ilk günden itibaren tutkuyla bağlandığını söyledi. Yoldaş, çinicilikte yarım asrı geride bırakırken sayısız çiniye de imza attı.

1951'de kurulan atölye ve mesleğin tüm sırları ona babası Hacı Aram Yoldaş'dan miras. Bir zamanlar 800'den fazla çini ustasının bulunduğu İstanbul’da bugün çiniye gönül verenler parmakla sayılacak kadar az. Zamana ve teknolojiye direnen Berç Yoldaş da Ortaköy'deki mütevazı atölyesinde mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Döşeme çinileri üreten usta hâlâ ilk günkü gibi heyecanla çalışıyor. Yaz-kış kapanmayan atölyede Berç Yoldaş'ın en büyük yardımcısı; babasının adını verdiği oğlu Aram. Berç ustanın el emeğini ve sabrını katarak hazırladığı bu çiniler döşenip sistra yapıldıktan sonra canlılık kazanıyor. 3 kuşaktır açık olan atölyede 8 saatte 6 metrekarelik imalat yapılıyor.

Çinilerin temizliğinde Arap sabununu tavsiye eden Berç usta, sayısız renk ve motif seçeneğiyle yer döşemesinde çini tercih edenleri atölyesinde bekliyor.

 Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 09:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol baydar
Erol baydar - 4 yıl Önce

Allah vücut sağlığı versin ne güzel ustalarımız var başarıların devamını dilerim hayırlı bereketli işler dilerim ben o elleri öperim.saygı ve sevgilerimle.

banner19

banner13

banner26