Cibuti'de iki Müslüman kabile (Video Haber)

Cibuti'nin en büyük etnik gruplarını oluşturan iki Müslüman kabile İssalar ve Afarlar, lisanları, kültürleri ve hayat tarzları ile mutlu bir yaşantı sürüyorlar.

Cibuti'de iki Müslüman kabile (Video Haber)Doğu Afrika'nın en küçük memleketi sekizyüz bin nüfuslu Cibuti (Djibouti) iki büyük Müslüman kabileye ev sahipliği yapıyor. Nüfusun yüzde 60'ı İssalar'dan, yüzde 35'i de Afarlar'dan müteşekkil... Anayasaya göre, bu iki büyük kabileden İssalar'ı devlet başkanı, Afarlar'ı ise başbakan temsil ediyor.Cibuti

“Somalililer” de denen “İssalar” daha çok ülkenin güney kesimlerinde ve şehirlerde yaşıyor ve yine bu nedenle ticarî ve siyasî güçleri ellerinde tutuyorlar. Bazı İssa kabilelerinin Somali topraklarında da uzantıları bulunuyor. İssalar; Gadabursi, İsa ve İsal gibi Somali dillerini konuşuyor.

Kızıldeniz ile Etiyopya yaylası arasındaki bölgede yaşayan Afarlar ise, ülkede hâkim olan diğer kabile... Arapça'da Danakil, Habeşçe'de ise Adal olarak isimlendiriliyorlar.

Kuşi dil ailesine bağlı olan Afarlar, çoğunlukla göçebe çobanlardan oluşuyor. Kabile, eskiden işlettikleri tuz madenlerinden çıkan ürünleri kuzeydoğu Afrika'ya ihraç etmeleri ile biliniyor. Afarlar, ortak gelenekleri, toplumsal hayatları ve sadece 20 yıldır alfabeye sahip ortak lisanlarıyla üç komşu ülkede millî bir birliğe sahip... Çevre ülkeler ile birlikte düşünüldüğünde Afar kabilesinin nüfusu birbuçuk milyona yaklaşıyor.

Savaşçı bir halk olarak bilinen Afarlar, Jile denilen kavisli bir bıçakla yapılan geleneksel dansları ile ünlü... Bu nedenle olsa gerek, kabilenin savaş şarkıları açısından geniş bir müzik kültürü var.

 

İrem Şahin bildirdi

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2013, 09:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13