Çeşitli Ülkelerden Sembol Köprüler ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (video)

Bir yakayı diğerine tutturan düğme gibi, bir şehri diğer şehre, bir kıtayı diğer kıtaya bağlar köprüler. Mimarinin en özel ögelerinden olan köprüler, bulundukları bölgelerin sembolleri oldular. Çeşitli ülkelerin sembol köprülerini ele aldık.

Çeşitli Ülkelerden Sembol Köprüler ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (video)

Bir yakayı diğerine tutturan düğme gibi, bir şehri diğer şehre, bir kıtayı diğer kıtaya bağlar köprüler. Mimarinin en özel ögelerinden olan köprüler, bulundukları bölgelerin sembolleri oldular. Çeşitli ülkelerin sembol köprülerini ele aldık.

Bulgaristan'da sembol köprüler

Bulgaristan'da, Köstendil'e 15 kilometre uzaklıkta Osmanlı’dan yadigar bir köprü: İshak Paşa Köprüsü. 1470'de Fatih Sultan Mehmed ve 2’nci Bayezid dönemi vezirlerinden İnegöllü İshak Paşa tarafından inşa edilen köprü, Osmanlı mimarisinin bölgedeki önemli miraslarından biri.

Halk arasında kadın köprüsü olarak adlandırılan yapı, bugün de işlevini sürdürüyor. İshak Paşa Köprüsü, Köstendil-Dupniçe yolunda Struma nehri üzerinden geçişi sağlıyor. 100 metre uzunluğu ve 5 metre genişliği ile köprü, dev oyma taşlarıyla dikkat çekiyor. Kolonlarında göze çarpan pencereler, nehir sularının taşmasını önlemek için işlevini sürdürüyor.

Yapının doğu ucundaki orijinal kitabe de, İshak Paşa Köprüsü'nün 1469-1470 yılları arasında İshak Paşa tarafından yaptırıldığını belirtiyor. Bölge halkı, köprünün çevresindeki parkı, dinlenme ve balık avlama yeri olarak tercih ediyor. Köprü, 30 kilometre hız sınırı şartıyla trafiğe açık. İshak Paşa Köprüsü, ''Kadin Most'' ismiyle 1968'de Bulgaristan Milli Anıtı ilan edildi.

Başkent Sofya’daki en ünlü köprü ise yaya üst geçidi olan Aşıklar Köprüsü. Milli Kültür Sarayı yanında bulunan köprü ressamların ve fotoğraf sanatçılarının buluşma noktası. Köprü üzerinde yılın her mevsiminde farklı sergiler açılıyor.

Büyük bir anayolun iki tarafını birleştiren ve yaya köprüsü olarak inşa dilen Aşıklar Köprüsü, başkent Sofya'nın en büyük açık hava sergi salonu olarak da adlandırılabilir. Buradaki panolar farklı temalardaki sergilere ev sahipliği yapıyor. Yaz- kış köprü üzerinde bulunan panolar ise, başkentin en geniş ve zengin sergi mekanını oluşturuyor.

Kosova'da sembol köprüler

Balkan coğrafyasında şehirlerin tarihine, edebiyatına ve müziğine ilham veren köprülerden biri: Prizren'deki Taş Köprü. Kosova'nın Osmanlı mirası ile çevrili şehri Prizren'i ikiye bölen Bistrica Nehri üzerindeki Taşköprü şehrin simgesi niteliğinde.

16’ncı yüzyılın başlarında inşa edildiği tahmin edilen köprünün iki yakası ticaret merkezlerine açılıyor. Tarihi taş köprünün her iki yanını Osmanlı eserleri çevreliyor. Bu haliyle köprü Osmanlı’dan bugüne şehrin tarihini yaşatıyor.

Prizren şehrine hayat veren Osmanlı eserlerinin 1970'li yıllara kadar farklı görünüme sahip olduğu söyleniyor. Zira 1979 yılında Prizren'de yaşanan sel felaketinin ardından tarihi köprülerin sular altında kaldığı da biliniyor. 1980'li yıllardan sonra yeniden hayat bulan köprü 2014 yılında tekrar restore edildi. Köprü ve köprünün çevre duvarları yenilendi. Taşköprü çevre düzenlemesi sayesinde farklı bir görünüm kazandı.

Osmanlı köprüsü adıyla da anılan Taşköprü’nün yanı sıra Prizren'de 10 köprü daha bulunuyor. Mavi Köprü, Değirmen Köprü, Maraş Köprü diğer tarihi köprüler arasında yer alıyor. Şehrin sembolleri arasında yer alan köprüler hem yöre halkının hem de yurt dışından gelen turistlerin uğrak noktaları arasında kendini gösteriyor.

Rusya'daki sembol köprüler

Sert iklimiyle bilinen Rusya'da zorlu doğa koşullarını aşmak için hemen her dönemde köprülere büyük ihtiyaç duyuldu. Bazı şehirler ise Rus imparatorluğunun başkenti St Petersburg gibi köprüleriyle tanınır oldu. Başkent Moskova da, St Petersburg kadar olmasa da köprüleriyle biliniyor.

Şehrin ortasından geçen Moskova nehrinin üzerinde çok sayıda köprü mevcut. Moskova nehri üzerindeki ilk geçit 12’nci yüzyılda yapıldı. 1147'den itibaren başkentliler ahşap kalasları birbirine bağlayarak diri köprüleri kullanmaya başladı.

16’ncı yüzyılın başında ise ahşabı iyi kullanan Ruslar, nehrin üstüne ilk köprüyü yaptı. Bu yıllarda Avrupa'daki gelişmelerden geri kalmak istemeyen Rus çarları da Batı’dan mühendisleri ülkeye davet etti ve taş köprü inşa ettirdi.

1650'de Borovitskaya tepesinde inşasına başlanan Balşoy Kamenii 13 yılda tamamlandı. Köprü aynı zamanda Kremlin'le meşhur tarihi köprü olarak biliniyor. Moskova'daki 190 köprünün sorumluluğunu üstlenen geçitlerden sorumlu Gormost şirketi son yıllarda fazla mesai yapıyor. Nedeniyse yaklaşan dünya kupası ve Rusya'nın şampiyonaya ev sahipliği yapacak olması.

Moskova'nın ulaşım sistemi 5 çember ve onların üzerinde kesişen uzun caddelerden oluşuyor. Çoğu nehir üzerinden geçtiği için köprülerin de önemi artıyor. Her köprünün ayrı bir estetik ve değer kattığı Moskova'da farklı mimarisiyle cam köprüler de dikkat çekiyor.

Başkentin en çok tercih edilen Andreevskiy ve Bogdana Himelnizkogo köprüleri camlarla kaplı. İklim koşulları zorlu ülkeler için cam köprüler ayrı bir önem taşıyor. Ancak tarihi değeri ile dikkat çeken köprülerin restorasyonu, bürokratik ve teknik nedenlerden dolayı kolay olmuyor.

Başkentte önem taşıyan bir başka köprü, Dvorzovıy Most, yani saray köprüsü. 1777 yılında inşa edilen saray köprüsü, en eski yapı olarak kendini gösteriyor. Geçen yıllar içerisinde sayısız restorasyon süreci yaşasa da temel olarak 200 yıl öncesini işaret ediyor.

Rusya'da ilk metal köprü ise 1876 yılında yapıldı. Şehir merkezini Gorki Park’a ulaştıran Kırım Köprüsü bu türün en güzel örneklerinden.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, 240 şehidin verildiği ve binlerce kişinin yaralandığı 15 Temmuz 2016 gecesi İstanbul'da en şiddetli çatışmaların yaşandığı yerlerden biriydi. Halkın tüm ülkede olduğu gibi tek yürek olarak köprüde yazdığı kahramanlık destanı, tarihin akışını değiştirdi.

İnşa edildiğinde beri filmlere, toplumsal olaylara, spor aktivitelerine tanıklık eden köprü, artık başka bir anlama sahip. 15 Temmuz 2016'da köprüde unutulamayacak bir kahramanlık destanı yazıldı. Darbe teşebbüsüne karşı vatanını korumak isteyen binlerce kişi tanklara karşı adeta kendini siper etti. O tarihten sonra köprü Bakanlar Kurulunun kararıyla artık 15 Temmuz Şehitler Köprüsü oldu.

İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprünün yapım tarihi 1970'li yıllara uzanıyor. Boğaziçi Köprüsü adıyla yapımına başlanan ve birinci köprü olarak da anılan yapı; 30 Ekim 1973'de tamamlandığında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50’nci yıl dönümü şerefine düzenlenen devlet töreniyle hizmete açıldı.

Köprü bugün, İstanbul Boğazı üzerinde, Karadeniz’le Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan üç asma köprüden biri. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün ayakları Avrupa Yakası'nda Ortaköy, Anadolu Yakası'nda Beylerbeyi semtlerinde konumlanıyor.

Boğaz üzerindeki eşsiz silüeti estetik görünümüyle tamamlayan yapı, Boğaz'ın her iki yakasındaki birer taşıma kulesinden ve bunların arasına gerili iki ana kabloya askı kablolarıyla asılmış bir tabliyeden oluşuyor.

Köprü kimi zaman spor aktivitelerine ev sahipliği yaptı. Halen ilk olarak 1979'da başlanılan Avrasya Maratonu adlı kıtalararası koşu yarışının en önemli geçiş noktası. Işıklandırma sistemiyle de ilgi odağı olan köprü, ilk kez 2007 yılında düzenlenen törenle görsel bir şölen sundu. 29 Ekim kutlamalarının en renkli adreslerinden olan köprünün tamamı değiştirilebilen 16 milyon renk led armatürlerle aydınlatıldı.

Köprü yapıldığı tarihten itibaren İstanbul denince akla ilk gelen mimari sembollerden oldu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün gelecekte nelere tanıklık edeceği bilinmese de artık bir destanın yazıldığı yer olarak hafızalarda.

 

 

 

 

Hamza Türkyıldız

Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2016 Perşembe 17:04 Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2017, 15:51
YORUM EKLE

banner19

banner36