Cengiz Aytmatov kabri başında anıldı (video)

2008 yılında dünyaya veda eden Cengiz Aytmatov Bişkek'te mezarı başında anıldı. 1956 ile 1958 yılları arasında Moskova'da eğitim gören Aytmatov, yazmaya bu yıllarda Pravda gazetesinde başladı. Yazdıkları ile dünya çapında ilgi uyandıran Kırgız yazarın eserleri bir çok dile çevrildi.

Cengiz Aytmatov kabri başında anıldı (video)

Dünya edebiyatının güçlü kalemi Cengiz Aytmatov, vefatının 7. yılında Kırgızistan'da anıldı. Başkent Bişkek'teki Ata Beyit Anıt Mezarlığında bir anma töreni düzenlendi, sevenleri tarafından Aytmatov'un mezarına çiçekler bıraıldı.

Cengiz Aytmatov'u anma programına katılan bir hayranı, yazarla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Aytmatov’u dünya halkları tanıyor. Her zaman insanı yazıyor, insanın iç dünyasını yazıyor Aytmatov. Sosyalizm, kapitalizm, feodalizm nasıl olacak değil, insan nasıl olmalıdır. O yüzden insanoğlu nasıl insan olur? sorusu onun yapıtlarındaki ilk sorudur. Burada yazıyor; 'İnsan için en zoru her gün insan olmak' diye; o yüzden Aytmatov’u dünya yazarı diye tanırız.”

Dünya klasikleri arasında sayılan eserlerin sahibi

Kitapları 160 dile çevrilen Aytmatov, Kırgız halkının kültürel zenginliğini, yaşadığı coğrafyanın insanını ve acılarını kaleme aldı. "Toprak Ana", "Kasandra Damgası", "Gün Olur Asra Bedel" ve "Yüz Yüze" gibi eserleriyle Orta Asya'yı aşıp dünya klasikleri arasına giren eserlere imza attı. Adı, kitabı en çok yayınlanan yazarlar arasında Rus yazar Lev Tolstoy’dan sonra yerini aldı.

Aytmatov, 1986 yılında yayımladığı "Dişi Kurdun Rüyaları" adlı romanıyla, yazarlık serüvenini evrensel bir yola taşıdı. Ünlü yazarın adı tiyatro ve sinemalarda yaşatıldı. Aytmatov'un birçok eseri beyaz perdeye aktarıldı. 'Selvi Boylum Al Yazmalım’, 'Cemile’ gibi filmleri, yıllar geçse de hiç unutulmadı.

Yazar, edebi çalışmalarının yanı sıra 15 yıl Avrupa’da Kırgızıstan’ın büyükelçiliği yaparak Avrupa Birliği, NATO, UNESCO ve Benelüks ülkelerınde diplomatik görevler üstlendi.

Türk dünyasının dünyaca tanınmış Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov vefatının ardından da, eserleriyle kendinden sonraki nesillere ilham vermeye devam etti.

 

Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 15:26
YORUM EKLE

banner19