Cengiz Aytmatov İstanbul'da anıldı (Video Haber)

İstanbul'da Cengiz Aytmatov adına düzenlenen panelde çok sayıda akademisyen, yazarın eserleri, fikirleri ve Türk dünyası için önemini değerlendirdiler.

Cengiz Aytmatov İstanbul'da anıldı (Video Haber)

 

Türk edebiyat dünyasının usta kalemi, Kırgız yazar ve siyaset adamı Cengiz Aytmatov vefatının 5. yıldönümünde İstanbul'da yâd edildi. Cengiz Aytmatov hatırasına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği'nin düzenlediği panel iki oturumdan oluştu.

Cengiz Aytmatov paneli, Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi'ndeki keçe çadırda edilen dua ile başladı. Cengiz Aytmatov'un sık sık ziyaret ettiği İstanbul'da düzenlenen anma programına Kültür AŞ. Genel Müdürü Nevzat Kütük ve Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Mirlan Arstanbayev'in yanı sıra akademisyenler de katıldılar.

Panelde Türk dünyası edebiyatını evrenselleştiren yazar Cengiz Aytmatov'un eserleri, kişiliği, Kırgızistan için önemi ve Orta Asya'daki yeri anlatıldı. Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Mirlan Arstanbayev etkinlikle şunları söyledi: "Biliyorsunuz babamız Cengiz Aytmatov Türkiye'yi çok seviyordu. Hayatının son yılları Türkiye'ye sık sık geliyordu. Türkleri çok seviyordu. Maalesef çok erken kaybettik kendisini. Biz onu hiç bir zaman unutmayacağız. Cengiz Aytmatov her zaman bizim yüreğimizde ve kalbimizde kalacak."

İstanbul Üniversitesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ise Aytmatov bizler için ifade ettiği anlamı şöyle özetledi: "Kırgız halkının özelliklerini, tarihini, acılarını, sevinçlerini ve destanlarını dile getirdi. Cengiz Aytmatov bütün bir ömrünü halkının bu özelliklerine, öne çıkmış olan değerlerine hasrederek romanlar yazdı. Romanların isimleri zaten her şeyi anlatıyor. O halkının Türk-Kırgız millî kimliğinin yaşamasına büyük katkı sağladı. Kendi ülkesi de, Türk dünyası da bu bakımdan ona çok şey borçludur."

Aytmatov Bişkek’te de anıldı

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek’te de yazarın anısına çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler, yazarın defnedildiği Ata Beyit mezarlığında Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 1938'de Stalin’in temizlik harekatında öldürülen babası Törökul Aytmatov'un da doğumunun 110. yıldönümü olması sebebiyle Cengiz ve Törökul Aytmatov birlikte anıldılar.

Törökul Aytmatov’un hayatı, Cengiz Aytmatov’un düşünce ve eserlerinin konuşulduğu konferansta, Stalin dönemi de tartışılırken, Bişkek'in Taş-Döbö köyünde, 1938'de Stalin tarafından öldürülenlerin bulunması ve Ata Beyit mezarlığına defnedilmesi ile ilgili bir de sinevizyon gösterimi yapıldı. Anmalar kapsamında "Cengiz Aytmatov ve Eserlerindeki Dünya" adlı kitap sergisinde  Cengiz Aytmatov’un tüm eserleri ve hakkında yazılan kitaplar da sergilendi.

 

 

İslam Gemici bildirdi

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2013, 14:11
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13