Cemil Meriç bir üslup zirvesiydi (video)

Fikirleri ve ustalıkla kullandığı diliyle hem edebiyat hem düşünce dünyasında yeri doldurulmaz bir isim olan yazar Cemil Meriç'i, kızı sosyolog Ümit Meriç anlattı.

Cemil Meriç bir üslup zirvesiydi (video)

Türk düşünce tarihinin önemli isimlerinden biri olan Cemil Meriç'i, kızı Ümit Meriç anlattı. Ümit Meriç, babası Cemil Meriç'in 20. yüzyılın yetiştirmiş olduğu en büyük üslup zirvelerinden biri olduğunu söyledi. Ümit Meriç şu ifadeleri kullandı: "Cemil Meriç niye bu kadar sevildi? Niye bu kadar okunuyor? Niye bu kadar okunmaya aday gözüküyor? Bunun sebepleri üzerinde esaslı maddeler halinde düşünelim. Cemil Meriç evvela bin yıllık yazılı bir tarihi olan Türk dilinin 20. yüzyılda yetiştirmiş olduğu en büyük üslup zirvelerinden birisidir. Mesela Tanpınar'da daha feminen, daha yumuşak olan üslup, Cemil Meriç'te daha erkeksi bir renk kazanır.

Cemil Meriç'in yazdıklarını okur içinden okurken birdenbire karar değiştirmekte ve yüksek sesle dışından okumaya başlamaktadır. Bunda Cemil Meriç'in gözlerini görmemesi böyle bir üslup sahibi olmasında sanıyorum ki etkili."

Cemil Meriç'in mizacında heyecan, dürüstlük ve sosyal adalet kavramlarının büyük bir yeri olduğunu söyleyen Ümit Meriç, konuşmasına şöyle devam etti: "Cemil Meriç'in çok küçük yaştan itibaren sosyalist değerlerle de tanışmış olması, onun çok okunmasında bir ikinci unsur.  Mesela 38 yaşında mahkemede komünist olduğunu haykırıyor. Mizacında heyecan, dürüstlük ve sosyal adalet kavramları var. 'Küçükken hacı, hoca olmak isterdim' diyor. Zaten dedem hacı ve hâkim. Onun da dedesi Dimetoka müftüsü. Böyle bir ailede, böyle bir çevrede Cemil Meriç'in tohumu çiçek açıyor."

Ülkemizin irfanı ve umranı konusunda aydınlattı

Cemil Meriç'in yazı hayatına nasıl başladığını ise şu sözlerle anlattı Ümit Meriç: "Cemil Meriç yazı hayatında tercüme tenkitleriyle ve tercümelerle başlıyor. Orada da kendine en büyük iki ismi münasip görüyor. Cemil Meriç'in özellikle Hisar dergisi ve o dönemin gazete ve dergilerinde yazmış olduğu makaleler dolayısıyla Türkiye okuyucusuyla tanışma dönemi başlıyor."

Dönemin karanlık ortamında Cemil Meriç'in, yazdıklarıyla gençlere ışık tuttuğunu söyleyen Ümit Meriç, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Cemil Meriç'in makaleleri o dönemin sağ-sol kör dövüşü içinde kendisini kaybetmiş olan gençliğine ışık tutan bir fener oluyor. Cemil Meriç'in okunmaya başlanması bundan sonraki yıllara denk geliyor. Ve Cemil Meriç de arka arkaya makalelerden oluşan eserlerini Türk okurlarına sunuyor. Bugün 12 ciltlik bir Cemil Meriç külliyatıyla karşı karşıyayız.

Cemil Meriç görmeyen gözleriyle bu ülke için çok şey yaptı. Ve o gözlerle bizi hem dünya tarihi, hem dünya medeniyetleri, hem ülkemizin tarihi, hem ülkemizin irfanı ve umranı konusunda aydınlattı."

 Ümmü Gülsüm Sarıoğlu konuştu

Yayın Tarihi: 16 Haziran 2014 Pazartesi 10:45 Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 10:45
banner25
YORUM EKLE

banner26