Çatalca'da Tepreç bahar şenliği (Video Haber)

Kırım Tatar Türkleri geleneksel olarak kutladıkları Tepreç Bahar Şenliği için İstanbul'da biraraya geldiler.

Çatalca'da Tepreç bahar şenliği (Video Haber)

 

Kırım Tatar Türkleri geleneksel olarak kutladıkları Tepreç Bahar Şenliği için İstanbul'da bir araya geldiler.

Asırlardır süren bir anane olan, baharın ve bereketin müjdecisi Tepreç Bayramı, Çatalca'nın Bahşayiş köyünde kutlandı. Bahşayiş Köyü 62 yıldır, Kırım Tatar Türklerinin geleneksel danslar, müzikler ve çeşitli kültürel etkinliklerle kutladığı bayrama ev sahipliği yapıyor.

Sürgünün acılarını unutmak, geride bıraktıklarını yâd etmek ve vatan hasretini bir nebze olsun dindirerek, Kırım'da yaşanan zulmü hatırlamak için toplanan Kırım Türkleri, Tepreç Bayramında çeşitli eğlencelerini de yaşatıyorlar. Kırım'dan gelen halk sanatçıları Server Kakura, ünlü solist Asiye Sale ve orkestrası, şenlik için gün boyunca sahnedeydiler. Server Kakura şenlikte şöyle konuştu: "Biz Kırım'dan geldik. Kırım Tatar sanatçılarıyız. Solistlerimiz de millî bayramımız için Tepreç'e geldiler. Geniş bir repertuarımız var. Kırım; çöl tarafı, Karadeniz çevresi ve orta bölge, yani Bahçesaray'da yaşayanlar olmak üzere 3'e ayrılır. Türkiye'de daha çok çöl tarafında yaşayan Kırım Türkler'inin şarkıları çalınır. Alışkanlık böyle."

Tepreç Bahar Şenliği'nin en özel konuğu 75 yaşındaki Kırımlı Şefika Konsul ise şölene dair şunları söyledi: "Size Kırım Türkleri'nden sıcak selamlar getirdim. Kırım'dan çıktığımda henüz 7 yaşında küçücük bir kızdım. Şimdi 76 yaşındayım. Yüreğim katıldı ağlamaktan. Ama bugün ağlamamak lazım. Vakur olmak lazım. Cesur halkımız geleneklerini öyle güzel sürdürüyorlar. Tepreç bayramı pek güzel. Çok duygulandım. Milletimizin folklörünü çok severim. Yüreğım coştu. Bizler şimdiye kadar hiçbir şeyden korkmadık. Sizler varsınız, Kırım Türkleri var, Kırım var. Biz hep beraber olursak, milletimiz sağ kalır."

Tepreç şenliği organizasyonuna destek verenlerin Tepreç ağası olarak ilan edildiği şenlikte, bu yıl ağalık ünvanı Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'na verildi. Hıdrellez'in ardından kutlanan Tepreç Bahar Şenliği, İstanbul'daki Kırım Tatar Türkleri'ne gelenek ve kültürleri ile dolu bir gün yaşattı.

 

 

Eda Sinem Bakioğlu bildirdi

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2013, 14:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13