Cape Town'da sanat galerisini andıran sokaklar (video)

Cape Town'un hemen her bölgesinde çeşitli resimlere rastlanıyor. Resimlerde siyasi, sosyal ya da kültürel temalar seçiliyor. Zaman zaman mizahi bir dilin de kullanıldığı resimlerin mimarları ise sokak sanatçıları. İbrahim Tığlı yazdı..

Cape Town'da sanat galerisini andıran sokaklar (video)

 

Kimi zaman tüm güzelliğiyle bahar, kimi zaman derin acısıyla savaş ya da gerçekleriyle yarışacak illüstrasyonlar... Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'un sokaklarını birbirinden renkli resimler süslüyor. Sokak sanatının örneklerine şehrin her yerinde rastlanıyor.

Cape Town'da sokak sanatı deyince akla heykellerden ziyade sokak resimleri geliyor. Bu çizimlerde siyasi, kültürel veya  sosyal temalar seçilirken, mizahi bir dilin kullanıldığı örneklerin de bulundukları yerlerle bütünleşmesi amaçlanıyor.

Sokak sanatının tarihi Cape Town'da 1980'li yıllara kadar gidiyor. Apartheid rejimine karşı bir protest hareket olarak başlayan bu sanat biçimi, şimdilerde daha çok doğa, kültürel veya eğitim gibi konuları işlese de, politik vurgular da görülebiliyor.

Şehrin kalabalığında nefes alma imkanı sağlayan, süslü duvarların mimarları sokak sanatçıları için, duvarlara resim yapmak sanıldığı kadar kolay değil. O sanatçılardan biri olan Jarret Erasmus, çizdikleriyle ülkedeki çeşitli sorunları ele aldığını söyledi. Jarret Erasmus şu ifadeleri kullandı: "Resimlerim ülkedeki sosyal ve ekonomik sorunları ve eski Apartheid rejiminin bıraktığı izleri anlatıyor. Biz 6. bölge müzesi arşivini kullanarak, oradaki fotoğrafların resimlerini farklı bir anlatımla duvarlara çiziyoruz. İnsanlar bir şekilde bu eserlere bakarak geçmişi hatırlıyor ve yaşadıklarını unutmuyorlar."

Cape Town'da sokak sanatı bazen bir duvar, bazen eski araba veya bisiklet üzerinde karşınıza çıkabiliyor. Sokak sanatçısı Scott Eric Williams, sokaklara atılmış eşyaları toplayıp sanat haline getirdiğini, bisikletleri de geleneksel bir şekilde dizayn ettiğini söylerken, "Gördügünüz gibi, eski bisikletlere yeni bir görünüme kavuşuyor" dedi.

Sokakları sanat galerisine çeviren sanatçılar, böylece sokakların herkese ait olduğunu haykırıyor.

 İbrahim Tığlı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 10:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26