Cape Town'da Ramazan'a özel fuar (video)

Cape Town'da Ramazan Fuarı ismiyle bir fuar açıldı. Standlarda kıyafet ve yiyeceklerin bulunduğu fuara 200 firma katıldı.15. kez açılan fuar, kentte Ramazan ayı heyecanının yaşandığı adreslerden biri.

Cape Town'da Ramazan'a özel fuar (video)

Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da bu yıl 15. kez kapılarını açan Ramazan Fuarı yaklaşık 200 firmanın katılımıyla başladı. Fuarın amacı, hem ülkede yaşayan Müslümanları bir araya getirmek hem de Ramazan ayı ruhunu canlandırmak.

Bu yıl fuar kapsamında bir ilk yaşandı. Fuara katılmak isteyen firmalardan ''helal sertifikası'' istendi. Sertifikası olmayan firmalar standlarda yer alamadı. Spice Mekke isimli şirket sahibi Şerif Abbas, fuarla ilgili şu şekilde konuştu: “Biz baharat ürünlerinin yanısıra yemek ve kuruyemiş ürünleri de üretiyoruz. Ortadoğu mutfağının Güney Afrika'da tanınması için çaba harcıyoruz. Çünkü bu sadece ticari bir konu değil, bizim kültürümüzün kökeni İslam kültürüdür.

Bu sene ilk defa helal sertifikası bulundurmaları koşulu ile Müslüman olmayan firmaları da davet ettik. Fuara Müslüman olmayanlar da geliyor. Bu bizim için sevindirici. Çünkü İslam aynı zamanda bir davet dini. Bu fuarda Müslüman ve Müslüman olmayanların bir araya geldiğini, Ramazan'ı beraber yaşamak istediklerini görebilirsiniz.”

Karşılıklı ticaretin yanı sıra kültürel alışverişin de yapıldığı fuar, ticari amaçtan çok Müslümanları birleştiren bir etkinlik olarak her yıl tekrar ediliyor.

 

İbrahim Tığlı haber verdi

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2015 Salı 14:24 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 14:24
YORUM EKLE

banner19

banner36