Cape Town'da Ramazan ayı heyecanı (video)

Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da Müslümanlar Ramazan ayını heycanla karşıladı. Cape Townlu Müslümanlar Ramazan ayının başlangıcını eskiden beri süre gelen bir yöntemle yani hilal gözleyerek belirlediler.

Cape Town'da Ramazan ayı heyecanı (video)

Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da her yıl Müslümanlar Ramazan ayının başlangıcını öğrenmek için Sea Point'te yer alan hilal gözetleme noktasında bir araya geliyor. Cape Town'da Ramazan ayının başlangıcını gösteren hilal göründükten Müslümanlar oruç tutmaya başlıyorlar. Cape Town'da 1953'den bu yana hilal gözetleme heyeti bulunuyor. Bu heyet Cape Town'un ileri gelen İslam alimleri ve astronomlardan oluşuyor.

Hilal İzleme Komisyonu Başkanı Mevlana Seraj Hendriks, Asr-ı Saadet'ten bu yana gerçekleştirilen hilal gözleme ile alakalı şu şekilde konuştu: “Biz her yıl Ramazan ayının başlangını öğrenmek için buraya hilal gözetleme komisyonu olarak geliriz. Hilal gözlemlemesi mühim bir şey olduğu için çok dikkatli davranıyoruz. Heyetimizle bir araya gelip istişare ediyoruz. Hilalin göründüğünü basın yayın aracılığı ile Güney Afrika ve çevre ülkelere duyuruyoruz.

Heyetimiz 1953'den bu yana Ramazan hilalini gözetliyor. Ben de 1953'den bu yana hilali gözetleyen isimlerden biriyim. Sizler aracılığı ile tüm Müslümanların Ramazan ayını kutluyorum. Dünyada sıkıntı çeken Müslümanlara yardım elinin uzatılmasını diliyorum. Türkiye bizim için önemli bir ülke. Osmanlı devleti buradaki Müslümanlara çok yardımcı oldu. Biz kendimizi, Türkiye'deki müslümanlardan ayrı düşünmüyoruz, onlar bizim kardeşimiz.. Ben de kardeşlerime selamlarımı iletiyorum.”

18 Haziran akşamı hilalin görünmesinin ardından Cape Townlu Müslümanlar ilk oruçlarını 19 Haziran günü açtılar.

 

İbrahim Tığlı haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Haziran 2015 Cumartesi 13:16 Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2015, 13:16
YORUM EKLE

banner19

banner36