Cape Town'da ilk toplu iftar (video)

Cape Town'da Rondebosh İslam Vakfı bir iftar verdi. Toplu iftar yemeklerinin yaygın olmadığı şehirde kimesiz çocuklar için sofra kuran vakıf, Ramazan ayının bereketini çocuklarla paylaştı.

Cape Town'da ilk toplu iftar (video)

Güney Afrika’nın başkenti Cape Town'da Ramazan ayında 80 camide her akşam teravih namazları kılınıyor. Geleneksel yemeklerle donatılan iftar sofralarındaysa Müslümanlar bir araya geliyor. Genellikle evlerinde oruçlarını açmayı tercih eden Cape Townlular toplu iftarlara ancak özel durumlarda katılıyor.

Güney Afrika'da Müslümanlar nüfusun yalnızca yüzde 3'ünü oluşturuyorlar. İlk defa Cape Town halkı bir araya gelerek 90 yetim için iftar düzenledi. Cape Townlular pek yaygın olmayan bu organizyonların yaygınlaşarak gelenek haline gelmesini umuyorlar.

Doğu Rondebosh İslam Vakfı'nın düzenlediği iftar programı, 5 yıldır Cape Town'daki kimsesiz çocukları buluşturuyor. Vakfın yöneticisi Abdulgafur Kemaleddin şu şekilde konuştu: "Bugünün amacı yetimhanelerden gelen kimsesizleri bir araya getirmekti. Herkesin sevgi bağı kurmasıydı. Bizim için Cape Town’da yapılan bu etkinlik çok özel. Bu diğer toplulukların hiçbirinde yapılmayan bir organizasyondu. Böylece bir ilki de başardık."

Ramazan ayının Cape Townlu Müslümanlar için de ayrı bir önemi var. Ramazan ayı onlar için birlik ve beraberliklerini pekiştirmek demek. Rondebosh Camii imamı Abdulkadir Musa, Ramazan ayı hakkında şöyle konuştu: "Ramazan ayının faydalarından biri topluluklarımızla ve ailelerimizle zaman geçirebilmemiz ve Allah'ın bize bahşettiği nimetlerin bir kısmını onlarla paylaşabilmemiz. Bizler gerçek mümin olmanın derdindeyiz. Ramazan ayında burada da insanlar namazlarını kılıyor ve Allah yolunda hareket ediyor."

Güney Afrika farklı din ve kültüre bağlı 50 milyonluk bir nüfusa sahip ve bu topraklarda, sayıları 2 milyonu bulan Cape Townlu Müslümanlar, 350 yıldır Ramazan ayını ibadetleri gelenekleriyle yaşatmaya çalışıyor.

 

 

İbrahim Tığlı haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2014 Salı 12:28 Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2014, 12:28
YORUM EKLE

banner19

banner36