Cape Town ve Sofya'da hac heyecanı (video)

Güney Afrika’da nüfusun yüzde 4’ünü oluşturan Müslümanlar, bugünlerde hac heyecanı yaşıyor. Bulgaristan'da da, ekonomik krize rağmen, hacca gidenlerin sayısı her yıl artıyor. Güney Afrikalı hacıların ve Sofyalı hacıların heyecanına ortak olduk..

Cape Town ve Sofya'da hac heyecanı (video)

Güney Afrika topraklarına ilk defa dört yüz yıl önce ayak basan Müslümanlar toplam nüfusun yüzde dördünü oluşturuyor. Köle olarak Malay adalarından getirilen Müslümanlar, yaşadıkları baskılara rağmen mukaddesatlarını korumayı başardılar. Bunlardan biri de hac ibadeti. Cape Town'da yaşayan Müslümanlar kutsal yolculuğa heyecanla hazırlanıyorlar.

Her yıl Cape Town'dan yaklaşık bin 500 Müslüman hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gidiyor. Bu ibadetin Cape Townlu Müslümanlar için yüzyıllardır ayrı bir önemi var. Hacı adayları kutsal yolculuğa çıkmadan önce geleneklere göre akrabalarını ve dostlarını evine çağırıyor.

Akşam namazının ardından yapılan bu ziyaretlerde konuklar aldıkları hediyeleri hacı adaylarına veriyor. Cape Town'dan hacca gidecekler özellikle Cuma günleri yola çıkıyor. Hacı adayları bu günü Cape Town'dan ayrılış günü olarak seçiyor. Cuma namazı sırasında cami imamı hutbeyi hacca ayırıyor. Hacca gidecek olanların isimleri cemaate duyuruluyor. Cuma namazının ardından hacı adaylarından birinin evine gidiliyor.

Cape Town İslam Topluluğu Başkanı Abdurrahman Aleksandır, ülkesindeki hac ibadetine verilen önemi ve hazırlıklarını şu ifadelerle anlattı: “Cape Town'da çok önemli bir ibadete ve geleneğe tanıklık ediyoruz. Hacıları hacca gitmeden önce her akşam ziyaret ediyoruz. Hac yolculuğu için hazırlanmalarına destek oluyoruz. Birbirimize tavsiyelerde bulunuyoruz. Hac yolculuğunun kazasız belasız güzel bir şekilde geçmesi en büyük arzumuz. Allah'ın hac yolculuğuna çıkacak bu kardeşlerimizi korumasını ve haclarının kabul olmasını diliyorum.”

Hac yolculuğu için eşsiz bir deneyimdir

Bu yıl Cape Town'dan hac yolculuğuna çıkacaklar arasında Masur Bayker ve eşi de bulunuyor. Kudüs Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından Masur Bey'in evinde öğle yemeği verildi. Cape-Malay Müslümanlar'ın geleneksel yemeği olan agni de masadaydı.

Buluşmada Cape Town'un önde gelen din adamları Kur'an-ı Kerim okudu, dualar edildi, ilahiler söylendi. Cemiyette konuşan Şeyh Sadullah Khan'il şu sözleri sarfetti: “Hac görevini yerine getirecek Masur Bayker ve eşi Şerafet Hanım'ın evinde toplanmış bulunuyoruz. Masur Bey ve eşinin buradan sağ salim ayrılmasını temenni ediyoruz. Hac yolculuğu Cape Townlu Müslümanlar için eşsiz bir deneyimdir. Geçmiş dönemlerde hacı adayları limandan gemilerle yolculuğa uğurlanır. Bütün Cape Town halkı da limanda toplanıp onları yolcu ederdi. Hacdan geri döndüklerinde aynı şekilde hacıları karşılardı. Şimdi o geleneği devam ettirmeye çalışıyoruz.”

Akrabaları ve komşularını evlerinde ağırlayan Masur Bayker ve eşi Şerafet Hanım ilahiler eşliğinde onlarla helalleşti. Cape Town'da geçmişte olduğu gibi hacı adayları günler süren gemi yolculuğunu tercih etmiyor. Uçakla kutsal topraklara giden hacı adaylarını aileleri de havaalanından uğurluyor.

Bulgaristan'da Hac yolculuğu

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala tüm dünyada olduğu gibi Bulgaristan'da da hacı adaylarının heyecanı dorukta. Bulgaristan Başmüftülüğünün organizasyonuyla bu sene de 220’ye yakın Müslüman, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere yolunda hac ibadetini yerine getirmek üzere yola çıkacak.

Onlar arasında Sofyalı Ahmet'in ailesi de mübarek beldelere gidecek olmanın heyecanı içindeler. Evin hanımı Güllü Ahmet hac hakkında şu ifadeleri kullandı: “İslam Enstitüsü mezunuyum. Bu sayede epeyce İslami bilgilere sahibim. Kutsal topraklara gitmek için, Allah’ın izniyle ikinci defa hareket ediyorum. Peygamber Efendimizin ayak bastığı mübarek beldelere bir ziyaret gerçekleştirecek olmak bambaşka bir duygu. Mekke-i Mükerreme’yi, Medine-i Münevvere’yi görmeyi Allah’u Tealla herkese nasip etsin. İnşallah çocuklarımıza, evlatlarımıza da nasip etsin.”

Güllü hanımın eşi Vedat Ahmet ise şöyle konuştu: “Bulgaristan Müslümanları tarafından ilgi yıldan yıla artıyor. Geçen seneye kıyasla hacı sayımızda yüzde 10 civarında artış var. Hacılarımızın yaş ortalaması düşmüştü. Bu sene daha da çok genç gidiyor. Bu daha bilinçli hareket edildiğini, hac ibadetini son anlara bırakmadığını gösteriyor.”

Hac heyecanı yaşanan milyonlarca evde olduğu gibi Sofya'daki bu evde de sevinç ve hüzün bir arada. Mübarek topraklara yapılacak yolculuk için hazırlanan valizde hiç bir şeyin unutulmaması için özen gösteriliyor.

Mübarek beldelere yapılan ziyaretlerde herhangi bir hastalık yaşamamak için Ahmet ailesi bavullarına bal koyuyor. Evin hanımı Güllü Ahmet bu tedbir hakkında şu ifadeleri kullandı: “İklim değiştirdiğimizden dolayı hacılarımızın hasta olma ihtimali yüksek. Balımızı da tedbir olarak götürürsek daha iyi olur. Bağışıklık sistemimizin daha güçlenmesi için.”

Bir ay boyunca anne ve babalarından ayrılacak üç çocuğun anne ve babasından bazı istekleri var. Evin erkek çocuğu Musab, anne ve babasından çok merak ettiği deve eti istiyor. Saliha ise, kendisine bir def getirmelerini istiyor. Defe çok meraklı olduğunu söyleyen Saliha, Türkiye'de bir kursta def çalmayı öğrendiğini söyledi.

Anne ve babasını hacca uğurlayan çocukların bir hayali de var. Onlar da umreye gidebilmek için para biriktiriyorlar. Ailenin üç çocuğu Musab, Büşra ve Saliha anne ve babalarını hacca salâvatlarla uğurlayacaklarını söylediler.

  

İbrahim Tığlı ve Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 25 Eylül 2014 Perşembe 11:24 Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 09:15
YORUM EKLE

banner19

banner36