Cape Town Filistin'i nerede öğrendi? (video)

Cape Town'da 1985 yılında inşa edilen Mescid-i Kudüs Camii, Filistin direnişine verilen desteği simgeliyor. İbrahim Tığlı yazdı.

Cape Town Filistin'i nerede öğrendi? (video)

 

 

Güney Afrika'nın Cape Town şehri, farklı inanışlar arasındaki hoşgörünün Afrika'daki sembolü olarak kabul ediliyor. Dört milyon nüfuslu şehirde 70 cami, 100 kilise, 35 sinagog ve 15 Hindu tapınağı bir arada bulunuyor.

Şehirdeki yüzlerce ibadethaneden biri de Mescid-i Kudüs Camii. 1985'te tarihi Hindu tapınağının hemen karşısına inşa edilen cami, Kubbetü's Sahra'dan izler taşıyor. Cami, işgal altında yaşayan Filistinlilerin durumunu Apartheid rejimiyle özdeşleştiren Müslümanlar tarafından Filistin direnişine destek amacıyla inşa ettirildi.

Filistin’i öğrendiler

Zaman zaman konferans ve panellerin düzenlendiği camiye İslam ülkelerinden gelen pek çok akademisyen ve âlim, Filistin'de yaşananların Güney Afrika'da bilinmesini sağladı.

Dört fil ayağı üzerine oturtulan üç şerefeli minaresi ve kubbesiyle Cape Town'daki camilerden ayrılan Mescid-i Kudüs, Osmanlı mimarisinden esintilere de sahip. Gateswille'deki Müslümanların ibadet ettiği caminin iç duvarları çinilerle süslü.

Ramazan ayının gözdesi

Sosyal hayatın merkezinde bulunan caminin hemen yanında kütüphane, dükkânlar, restoranlar ve bir de park mevcut. Bu kompleks sayesinde, özellikle Ramazan günlerinde Cape Townlu Müslümanlar burada aileleriyle birlikte vakit geçiriyor.

 

 

İbrahim Tığlı yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 16:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26