Cannes'dan İki Ödülle Dönen İranlı Sinemacılar Konuştu (video)

Sinema dünyasının prestijli ödüllerinden kabul edilen, Cannes Film Festivali ödülleri geçtiğimiz günlerde sahiplerini buldu. Festivalde, İranlı yönetmen Asgar Ferhadi'nin Satıcı adlı filmi en iyi senaryo ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini aldı.

Cannes'dan İki Ödülle Dönen İranlı Sinemacılar Konuştu (video)

69. Cannes Film Festivali’nde bu yıl İran'a iki ödül gitti. Oscar ödüllü İranlı yönetmen Asger Ferhadi'nin yönetmenliğini yaptığı "Forushande" (Satıcı) filmi en iyi senaryo ve en iyi erkek oyuncu ödüllerine layık görüldü. Filmin başrol oyuncusu Shahab Hüseyni festivalin en iyi oyuncusu ünvanını alırken, İranlı yönetmen Asgar Ferhadi de, Cannes Film Festivali’nin en iyi film senaryosu ödülünü kazandı.

İran yapımı film, genç bir çiftin hayatını ele alıyor. Filmin başrollerini ise Shahab Hüseyni ve Terane Alidusti üstleniyor. Cannes Film Festivali'ne geç kabul edilse de "Forushande" filmi büyük bir başarıya imza attı. Festivalden aldığı sonuç tüm dünyada yankılandı.

Filmin ekibi, dün akşam Tahran'da düzenlenen bir basın toplantısında bir aradaydı. Filmin senaristi ve yönetmeni Asgar Ferhadi, dünyanın farklı ülkelerinden gelen gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ferhadi, filmin başarısının aslında hikâyesi olduğunu belirtirken şu şekilde konuştu: “Pus’tan sonra Dans ve Güzel Şehir isimli filimlerimin ardından anladım ki, bütün insanlar sinemayı profesyonel olarak takip etmiyor. Ben de düşündüm ve dedim ki, öyle bir film yapmalıyım ki, bu insanlar ile ilişki kurmalıyım. Ancak öyle görünüyor ki bu mümkün olmuyor ve sadece bir tarafa hitap etmeniz gerekiyor. Benim tecrübelerim işin önemli bölümünün hikaye olduğunu söyledi. Çünkü herkes hikâye dinlemekten zevk alıyor. Bu konuda halk, uzmanlar ve eleştirmenler de ortak bir noktada buluşuyor.”

"Filmlerim aile ve insan ilişkileri üzerine"

Ferhadi daha önce imza attığı filmleri de değerlendirdi. Ödüllü yönetmen, tüm filmlerinin tek bir başlıkta toplandığının altını çizerken sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu kıyaslama doğal. Çünkü benim bütün filmlerimin belli bir yolu var ve birbirini takip eden endişelerim bu eserlerde ortaya dökülüyor. Bütün bu filmlerin konusu aile ve insan ilişkileri üzerinedir.”

Cannes Film Festivali’nde 2 ödül alan film, Katar destekli olması ve bazı sahnelerinin İran aleyhine sahneler içermesi yönünde eleştirilere maruz kaldı. Basın toplantısında bir araya gelen yönetmen ve oyuncularsa bu eleştirilere tepki gösterdi. Yönetmen Asgar Ferhadi yöneltilen eleştirilere şu şekilde cevap verdi: “Benim filmim konusunda karalama yöntemini seçenlerin başka amaçları var. Bu salonda oturan herkes 'İnek' filmi konusunda hemfikir. İran sineması ünvanını ve başarısını bu filme borçlu. Hepimiz onu çok iyi bir film diye biliyoruz. Sayın Mehrcui o filmi bugün yapsaydı, festivallere gönderseydi ve ödüller alsaydı, bu kötü bir film mi olurdu? Oysa Daryuş Mehrcui'nin İnek filmi köyde yaşayan insanlar ve onların fakir yaşamı ile ilgiliydi. Eleştirilere bakış açım bu.”

İran sineması son yıllarda festivaller yoluyla dünyaya daha fazla açılıyor. İran sineması geçtiğimiz yıl 2000 uluslararası festivale katıldı ve 370 uluslararası ödül kazandı.

 

Fatih Sabuncu

Yayın Tarihi: 02 Haziran 2016 Perşembe 10:16 Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 15:13
banner25
YORUM EKLE

banner26