Çanakkale Zaferi türkülerle anıldı (video)

Bahçelievler Belediyesi 'Yüz Yıllık Türküler' adıyla hazırladığı müzik albümünü, Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı için düzenlediği konserle taçlandırdı. Konserde; Çanakkale şehitlerinin ardından yakılan türküler seslendirildi.

Çanakkale Zaferi türkülerle anıldı (video)

Çanakkale Zaferi’nin 100’ncü yılı etkinlikleri kapsamında, halkın dilinden düşmeyen ve 100 yıldan beri söylene gelen türküleri bir albümde toplayan Bahçelievler Belediyesi, aynı albümdeki türküleri seslendiren sanatçıların katılımıyla bir konser düzenledi. Halka açık düzenlenen program, 18 Mart gecesi Nurettin Topçu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. "Yüz Yıllık Türküler" adını taşıyan konserde, vatan uğruna şehit düşen askerler için söylenen 10 türkü ve ağıt seslendirildi.

Albümde yer alan “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı, Sarı Gelin, Asker Yolu Beklerim, Bir Fırtına Tuttu Bizi, Efendim Efendim, Hey Onbeşli, Cubur Dağından Kuş Geliyor, Çalın Davulları, İhtiyatlar Silah Çatmış ve Kışlalar Doldu Bugün” adını taşıyan türkü ve ağıtlar, sanatçılar; Gülay, Ümit Tokcan, Aysun Gültekin ve Necdet Kaya tarafından seslendirildi. Hey Onbeşli türküsünü Gülay, Kışlalar Doldu Bugün'ü Aysun Gültekin, Bir Fırtına Tuttu Bizi türküsünü Ümit Tokcan ve Sarı Gelin'i Necdet Kaya okurken, sanatçılar yalnız söyledikleri türkülerden dışında, düet halinde de çeşitli eserler seslendirdiler. Konser, bütün sanatçıların hep birlikte söyledikleri “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” eseriyle sona erdi.

Çanakkale Savaşı'nda askerlerin cephede açlıklarını gidermek için, günün olumsuz şartlarında içtikleri yağsız ve tuzsuz, sadece suyla yapılan soğuk buğday veya arpa çorbası da konsere gelenlere ikram edildi.

 

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Mart 2015 Cuma 14:20 Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 14:20
YORUM EKLE

banner19

banner36