Camiler yıkıldı ama ona dokunulmadı (Video Haber)

Ortaçağdan Osmanlı’ya kadar köklü bir mâzisi olan Arnavutluk'un Balkan ve Akdeniz kültürünün harmanlandığı başkenti Tiran, antik, ortaçağ ve Osmanlı döneminde de önemli roller üstlenmiş..

Camiler yıkıldı ama ona dokunulmadı (Video Haber)

 

Ortaçağdan Osmanlı’ya kadar köklü bir mâzisi olan Arnavutluk'un Balkan ve Akdeniz kültürünün harmanlandığı başkenti Tiran, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Müslüman halkın % 70'ini oluşturduğu ülkenin en yoğun nüfusa sahip şehri Tiran, aynı zamanda ülkenin ekonomik başkenti olarak da anılıyor. Antik, ortaçağ ve Osmanlı döneminde de önemli roller üstlenen şehir, bu 3 döneme ait tarihî eserlerle çevrili durumda...

Ethem Bey Camii ve şehir merkezindeki saat kulesi, Osmanlı döneminin Tiran'a bıraktığı seçkin eserlerden sadece ikisi. Kentin diğer tarihî yapıları ise, millî tarih müzesi ve İskender Bey heykelidir. Tiran'ın merkezinde yer alan, Arnavutlar’ın millî kahramanı ve Arnavutluk’un kurucusu İskender Bey heykeli başkente 1968'de dikildi.

İskender Bey meydanında yer alan opera binası ve 1930’larda kral Zog döneminde inşa edilen, dönemin İtalyan mimarisinin etkilerini taşıyan hükümet binaları da şehrin dikkat çeken yapılarıdır. Osmanlı eserleri kadar İtalyan ve Rus dönemlerine ait yapılarla da bilinen Tiran'da, İskender bey Meydanı’ndaki ulusal tarih müzesi Arnavutluk tarihini fotoğraf ve belgelerle günümüze taşıyor.

Millî tarih müzesinin ön cephesindeki dev mozaikte ise, Arnavutluk tarihini temsil eden fresk bulunuyor. Doğal güzellikleri ile de Balkanlar’ın önemli şehirlerinden Tiran’ı tepeden izlemek isteyenler için Dayti Dağı da büyülü bir manzara sunuyor.

Ethem Bey Camii

Asırlarca Osmanlı hâkimiyetinde kalan Balkan yarımadasının güney ülkesi Arnavutluk’un başkentinin şehir merkezindeki Hacı Ethem Bey Camii, Tiran’daki en önemli Osmanlı eseri olma özelliğine sahiptir. Hacı Ethem Bey Camii, 18 ilâ 19 yüzyıllarda Tiran’da inşa edilen 8 büyük camiden günümüze kadar sağlam olarak ulaşabilen tek Osmanlı camisi.

18. yüzyılda Tiran Valisi Ethem Bey tarafından yapımına başlanan cami, Ethem Bey’in vefatından sonra oğulları tarafından tamamlanmış. Tek kubbeli bir eser olan bu caminin içi, Arnavutluk’un bazı kesimlerindeki zevke uygun olarak renkli ağır kalem işi nakışlarla süslenmiş. Ülkede komünizm yıllarında camiler bir bir yıkılırken bu küçük ancak tarihî Hacı Ethem Bey Camii’ne dokunulmamış.

Cami, 1990 yılına kadar müze olarak kullanılıyordu. Fakat Arnavutluk’taki komünist rejim ortadan kalktıktan ve demokrasiye geçildikten sonra yeniden ibadete açıldı. Caminin içinde Ethem Bey’in ve hanımının da mezarı bulunmaktadır.

Tiran saat kulesi

İskender Bey meydanında yer alan Tiran saat kulesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Meydana hangi cepheden bakılırsa bakılsın hemen fark edilen bu saat kulesinin inşasına 1820'den sonra Hacı Ethem Bey tarafından başlanmış. Osmanlı'nın Balkan ve Anadolu topraklarına saat kuleleri inşa ettirdiği döneme denk gelen eser, halkın yardımıyla tamamlanmış.

Kare şeklinde tasarlanan saat kulesinin yapımında Ethem Bey Camii ile aynı taşlar kullanılmış. Gövdesi iki bölüme ayrılan saat kulesinin altında yuvarlak saat kadranlarının bulunduğu bölümler yer alıyor. Saat köşkünün altında ise, kuleyi çepeçevre dolanan bir balkon bulunuyor. Kule, mazgal pencereleriyle aydınlatılıyor. İki katlı saat kulesine 90 basamaklı merdivenlerden çıkılarak ulaşılıyor.

2. Dünya savaşı sırasında zarar gördüğü için Roma rakamları ile değiştirilen saat, 1970'de son kez Çinliler tarafından yenilendi. Arnavutluk fotoğraflarında mutlaka yer alan saat kulesi 1981 ve 1999 yıllarında restore edilerek bugüne ulaştı. Işıklandırılmaları ile şehir meydanına hareket katan saat kulesi şehre gelen turistlerin de gözdesi…

 

 

Rina Gurgule bildirdi

Yayın Tarihi: 11 Temmuz 2013 Perşembe 16:26 Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 14:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26