Çalışkan bir mütercim Refik Özdek (Video Haber)

Refik Özdek, dünyanın tanınmış en büyük yazarlarından Cengiz Aytmatov'un romanlarını Türkçe'ye tercüme etmişti.

Çalışkan bir mütercim Refik Özdek (Video Haber)

 

Yazar, şair ve gazeteci Refik Özdek kendi çalışmalarından ziyade, ünlü Kırgız romancı Cengiz Aytmatov'dan Türkçe'ye tercüme ettiği romanlarla tanındı.

1 Eylül 1928'de Romanya'nın en büyük liman şehri Köstence'de dünyaya gelen yazar, eserlerinde Refik Şevki ve Gaffaroğlu adlarını da kullandı. Galatasaray Lisesi, İstanbul Hukuk Fakültesi ve Çapa Eğitim Enstitüsü'ndeki öğrencilik hayatının ardından 1959'da yeni İstanbul Gazetesi'nde çalışmalarına başladı. Necip Fazıl Kısakürek'in Büyük Doğu dergisi, Bugün, Bâbıâli'de Sabah, Tercüman ve Yeni Haber gazetelerinde çalışan Özdek, bir süre de Tercüman Çocuk Dergisi'nin genel yayın yönetmenliğini üstlendi.

Mezun olduğu Galatasaray Lisesi'nde Fransızca öğretmeni olarak uzun yıllar görev yapan Refik Özdek, 1968'de Uzay Yayınevi'ni kurdu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği 100 temel eser arasında Cengiz Aytmatov'un kitaplarının yer alması için büyük gayret gösteren Refik Özdek, Kırgız yazarın çok sayıdaki eserini Türkçe'ye kazandırdı. Hikâye ve şiirlerinin yanısıra Yeni İstanbul ve Tercüman gazeteleri için çocuk kitapları, güncel ansiklopedi ve kitaplar, seyahat notları, güncel siyasi tahliller içeren çalışmalar da kaleme aldı.

Yazar, şair ve gazeteci Refik Özdek, 28 Ağustos 1995'de, 67 yaşında iken hayata veda etti.

 

 

İslam Gemici bildirdi

Yayın Tarihi: 04 Eylül 2013 Çarşamba 16:52 Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 16:52
banner25
YORUM EKLE

banner26