Cahit Zarifoğlu anıldı (Video Haber)

Türk şiirinin önemli ismi Cahit Zarifoğlu vefatının 26. sene-i devriyesinde mezarı başında Çocuk Vakfı'nın temsilcileri, sevenleri ve ailesi tarafından yâd edildi.

Cahit Zarifoğlu anıldı (Video Haber)

 

"1940'ta Ankara'da doğdum. Ceddimiz 300 yıl kadar önce Kafkasya'dan Maraş'a gelip yerleşmişler. Bizim aile bu Kafkasyalı Zarif'ten geliyor. Daha çok bu sebeple olacak, Kafkasya'yı çok seviyorum. Edebiyata lise yıllarında şiir ve kompozisyonlar yazarak başladım” diyen Cahit Zarifoğlu, derin anlamların şairi.

Sezai Karakoç'un şiirlerinden aldığı ilhamla şiirler yazan Zarifoğlu, kısa sürede edebiyat çevrelerinde şair-i maderzat, yani "doğuştan şair" olarak anılmaya başladı.

Türkiye'nin en karmaşık yıllarında yaşamış, 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül “askerî müdahalelerine” şahit olmuşsa da, dönemin şairlerinin ideolojik şiirler yazma gayretinin aksine henüz ilk şiirlerinde kendi sesini buldu.

Çocukların hayallerine dokundu

“Yedi Güzel Adam”, “Menziller”, “Korku ve Yakarış” gibi önemli şiirler kaleme alan şair, 1982'de Suriye'nin Hama şehrinde yaklaşık 40 bin Müslümanın ölümüyle sonuçlanan katliamın ardından şiirinin yönünü insanlığın acılarına çevirdi.

Uzun yıllar TRT'de çalışmalar yapan şair ve yazar Zarifoğlu, şiirlerinin yanısıra yazdığı Yürek Dede ile Padişah, Motorlu Kuş ve Küçük Şehzade kitaplarıyla çocukların da hayallerine dokundu.

Cahit Zarifoğlu, oğlu Ahmet Zarifoğlu'na ise, masallarını bıraktı. Ahmet Zarifoğlu şunları söylüyor: "Babamı 7 yaşında kaybettim. Aklımda çok net kareler yok. Babamı daha çok yazdıklarından ve aile dostlarının anlattıklarından tanıyorum. Eserleri arasında 'İns' beni inanılmaz etkiler. Belki 100 defa okumuşumdur. Yaşadığım sürece okuyacağım bir kitap. İns'i okuyanlar bilir. Görselleştirilecek bir eserdir. İns'in dışında masal kitapları da keyif veren eserleridir."

“Seçkin bir kimse değilim" diyen şair Zarifoğlu, yazdığı seçkin eserlerle kendinden sonra gelen genç şairlerin de yol göstericisi oldu.

3 ay süren hastalık günlerinin ardından 1987'de hayata veda eden Cahit Zarifoğlu geride sayısız şiir ve çok sayıda kitap bıraktı.

Babasından çok bir şey kalmadığını söyleyen Ahmet Zarifoğlu, "Babamdan kalan bir daktilo, tesbih, okuma gözlüğü ve saati var. Vefat ettiği günlerde hatıra olması açısından birçok şeyini arkadaşları almışlar" diyor.

Türk şiirinin özgün şairi, her yıl adına düzenlenen Cahit Zarifoğlu şiir ödülleri ile anılıyor.

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu bildirdi

Yayın Tarihi: 17 Haziran 2013 Pazartesi 13:38 Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 15:05
banner25
YORUM EKLE

banner26