Bursa'da ziyaret edilesi iki güzel mekan

Bursa'da İncirli Hamamı ve Hünkar Köşkü, Bursalıların ve Bursa'ya gelen ziyaretçilerin uğrak mekanlarından...

Bursa'da ziyaret edilesi iki güzel mekan

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra Kültür Merkezi olarak Yıldırım’a kazandırılan İncirli Hamamı, ilçede kültür ve sanatın kalbinin attığı yer oldu.

Restore edildikten sonra kültür merkezi olarak hizmet vermeye başlayan İncirli Hamamı'nda, çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetler düzenleniyor. Türk Tasavvuf musikisi sanatçısı Mesut Yavaş, İncirli Kültür Merkezi´nde her hafta verdiği ücretsiz konserlerle gönüllerde taht kuruyor. İcra edilen konsere vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

Gölge oyunun yeni adresi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İncirli Kültür Merkezi her Pazartesi Hacivat-karagöz perde oyunuyla yeni nesli eskimeyen kültürümüzle buluşturuyor.

Her hafta düzenlenen gölge oyunu etkinliklerinin ilk konukları Şerif Artış İlköğretim Okulu öğrencileri oldu. Karagöz ve Hacivat’ın hikayelerinin anlatıldığı etkinlikteki, gölge oyunu gösterisi öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi.

İncirli Kültür Merkezi aynı zamanda sinemanın da seçkin örneklerini izleyiciyle buluşturuyor. Sinemayı gençlerle buluşturan etkinlik kapsamında BTSO İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, Aamir Khan ve Amole Gupte´nin yönetmenliğini üstlendiği ve kült filmler arasına giren "Yerdeki Yıldızlar" adlı filmi izledi. Okullardan gelecek taleplere göre sinema gösterimleri de periyodik olarak düzenlenecek.

3 Osmanlı sultanının Bursa’daki konaklama mekanı oldu

Bursa’da ilgi çeken mekanlardan biri de Hünkar Köşkü Müzesi. Müze özellikle Kasım ayında ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Öğrenci gruplarının yanı sıra yerli ve yabancı pek çok konuğu ağırlayan ve bugüne kadar 166 bin kişinin ziyaret ettiği Hünkâr Köşkü Müzesi, 169 yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık ediyor.

1844 yılında, Osmanlı padişahlarından Abdülmecid Han adına av köşkü olarak, 19 gün gibi kısa bir süre de yaptırılan Hünkar Köşkü, daha sonra Sultan Abdülaziz Han ve V. Mehmed Reşad’ın da Bursa ziyaretlerinde konakladığı bir köşk olma özelliği taşıyor.

Fransız ampir tarzı mimarisi, süslemeleri ve sergilenen orijinal eşyalarıyla beğeni toplayan köşk, Pazartesi günleri dışında, hafta boyunca saat 9 ile 17 arasında ziyarete açık tutuluyor.

Bursa’nın panoramik manzarasına sahip olan köşkün bahçesinde bulunan sosyal tesisler de mekânın konuklarına keyifli bir mola imkânı sunuyor.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 11:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26