Bulgaristanlı Müslümanlar çocukları için endişeli (video)

Bulgaristan'da Türklerin yaşadığı yerlerin başında Kırcaali geliyor. Kırcaalili Müslümanlar son günlerde anaokulu ve kreşlerin menülerinden domuz etinin çıkarılması için bir imza kampanyası başlattı.

Bulgaristanlı Müslümanlar çocukları için endişeli (video)

Bulgaristan'ın yoğun Müslüman nüfusa sahip kenti Kırcaali'de Ramazan ayı coşkuyla yaşanıyor. Bu ayı ibadetle geçirmek isteyen Müslümanlar camilere akın ediyor. Kırcaali’de Ramazan günlerinde de, meydanda bulunan merkez cami Müslümanlarla dolup taşıyor. İnsanlar, yıllar süren yasaklar dönemi ardından, artık rahat ve özgür bir şekilde dini ibadetlerini camilerde yerine getirebiliyor.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ramazan ayında bölgeye gönderilen din görevlileri, bölge halkının dini bilgilerinin genişlemesine katkıda bulunuyor. Ülkede uzun yıllar yasaklara maruz kalan Müslümanlar da Ramazan ayını ibadetle geçirebilmekten memnun.

Ancak ülkede yaşanan dini kimlik sorunu farklı alanlarda kendini gösteriyor. Beş yaşından itibaren zorunlu olan ana okulu ve kreşlerin yemek listelerinde İslam dininin haram kıldığı domuz eti bulunuyor. Bu uygulamanın kalkması için Müslümanların tepkileri ve başlattıkları imza kampanyaları sürüyor.

Şimdilik bir çözüm bulundu

Başsavcılığın ilk cevabı, bunun bir suç olmadığı ve soruşturma açamayacakları yönündeydi. Hükümetten iki hafta önce gelen cevapta ise, “Biz Bulgaristan’daki çocukların kalori ihtiyacıyla ve hastanedeki hastaların hastalık süreciyle ilgileniyoruz, anne ve babasının dini bizim için bir önem taşımıyor” ifadeleri dikkat çekiyor.

Müslümanların yoğun tepkilerine olumlu cevap gelmese de, Kırcaali'de soruna kısmi bir çözüm bulundu. Kreş ve ana okulları, iki helal et ürünü firmasıyla anlaşma yapacaklarını belirtti. Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali Milletvekili Şaban Ali Ahmet de konuyla alakalı şunları söyledi: “Bulgaristan’da domuz karışımı olmayan et ürünleri sadece iki merkezde üretilmekte. Bunlar helal et ürünü üzerinde çalışmaktadırlar. Onlarla görüşüp, Kırcaali bölgesinde onlardan et almaları için görüş birliğine vardık ve bu şekilde sorunu çözmüş olduk.”

Bu uygulamanın bölgeyle kısıtlı kalmasını istemeyen Müslümanlar bu haklarını arama yolunda harekete geçti. Kreşlerde çocuklarının helal et tüketmesini isteyen ebeveynler davayı önce Avrupa komisyonuna, olumlu çözüm alınmazsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacak.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

YORUM EKLE