Bulgaristanlı Müslümanlar bayrama hazır

Kurban Bayramı için farklı coğrafyalarda hazırlıklar başladı. Kırcaali'ye bağlı Göklemezler Köyü'nde de bayram hazırlıkları sürüyor.

Bulgaristanlı Müslümanlar bayrama hazır

Bulgaristan'da Kırcaali'ye bağlı Göklemezler Köyü'nde yaklaşan Kurban bayramının telaşı var. Bütün Bulgaristan'da olduğu gibi bu köyde de bayram “kolaç” adlı hamur işi pişirilerek bekleniyor. Kırcaali'nin yeni adıyla Stremtsi olan Göklemezler Köyü'nde yaşayan Şerife Sadullah'ın evine konuk olduk.

Kurban bayramı hazırlıklarına başlayan Şerife Sadullah Hanım ve arkadaşları ilk olarak ölülerini anmak adına kolaç yaptılar. Ateşte pişirilen kolaç, köyün her hanesine dağıtılıp ikram ediliyor. Şerife Hanım, şu ifadeleri kullandı: “Biz önceden eski bakır kaplarda hazırlıyorduk yemeklerimizi. Daha lezzetli oluyordu. Şimdi artık onlardan yok, ama geleneklerimizi kaybetmemek için yine mümkün olduğu kadar onları kullanıyoruz. Daha lezzetli oluyor.”

Bakır kaplarda pişirilen dumanı üzerinde kolaçlar, çocuklar tarafından komşulara dağıtıldı. Şerife Hanım; bayramda kapısını çalacak misafirlere ikram edecekleri baklavaları da hazırlamaya başlamış. Şerife Hanım, Göklemezler Köyü'nde bayramın nasıl geçtiğini şu şekilde konuştu: “Köyümüzde bayramlar çok güzel geçiyor. Eskiden olduğu gibi gelenekleri hiç kaybetmeden, hiç unutmadan devam ettiriyoruz. Çocuklarımıza da aynılarını yaptırıp, bayramlarımızı devam ettiriyoruz.”

1989'da Göklemezler Köyü'nden Türkiye’ye yoğun bir göç yaşandı. Bayram; bu nedenle gurbettekiler için buluşma anlamına da geliyor. Şerife Sadullah Hanım, bayramda gelecek misafirlere neler ikram edeceğini şu şekilde anlattı: “Bayramda gelecek misafirlerimiz için önceden hazırlamış olduğum kolaçlarımdan, baklavamdan, kendi köyümüzde yetiştirdiğimiz ballardan ikram edeceğim. Köyümüzde yaptığımız keşkek, bir gelenek. Buğdayı akşamdan ıslatıp, içine soğuk su da koyup tavuk etini üç saat kaynatmayla hazır hale geliyor.”

Oğulları yurtdışında çalıştığı için bayramı yalnız karşılasa da bayram geleneklerinden vazgeçmeyen Şerife Hanım'ın bu bayramda tesellisi komşuları olacak.

Ninelerinden miras kalan gelenekleri bugün de yaşatıyorlar

670 nüfuslu köy, adını kültür evi ve folklor ekibiyle Bulgaristan'a duyurdu. “Ocak” adlı kültür merkezi, geleneklerin yaşatıldığı ve genç kuşaklara aktarıldığı bir merkez olarak göze çarpıyor. Merkez, yörede tarih boyunca oynanan oyunları günümüze taşımak amacıyla çalışmalarını yürütüyor.

Göklemezler'de Türk kültürü, türküleri, oyunları, folkloru kısacası bütün boyutlarıyla yaşatılıyor. Köy sakinlerinden Bedriye Hanım, köyünü ve geleneklerini şu ifadelerle anlattı: “73 yaşın içindeyim. Daha talebeliğimden çok seviyorum türkü söylemeyi, oyun oynamayı. Daha da devam ediyorum bu yaşa kadar. Onun dışında her türlü ticaretle uğraşıyoruz. Tütünümüz var, bağımız, bahçemiz var, hayvanımız var, tavuğumuz, her şeyimiz var. Adetler, hep evvelden kalma. Adetlerimizi yapıyoruz, kızlarımızı verirken, çocuklarımızı everirken.”

Göklemezler Köyünde yaşayan kadınlar, ninelerinden miras kalan gelenekleri bugün de yaşatıyor. Tarladaki işlerinden fırsat buldukça hayatlarını kültür evindeki çalışmalarla renklendiriyor ve doğdukları gün kulaklarına söylenen manileri nesilden nesile aktarıyorlar.

Göklemezler'deki kültür evi bu yıl kuruluşunun 70. yılını kutluyor. Bulgaristan'ın neredeyse her köyünde olduğu gibi Kırcaali'nin Göklemezler köyünde de bir kültür merkezi var. Bir yandan okuma evi öte yandan kütüphane ve bir çok kültürel faaliyetler bu merkezde yapılıyor.

Kültür merkezinde oluşturulan folklor grubu da zaman zaman köy ve şehirlerdeki festivallere de katılıyor. Projelerin altındaki imzaysa 24 yıldır merkez sekreteri olan Gülser Ahmet'e ait. Merkezin sekreteri yaptıkları çalışmaları şu sözlerle anlattı: “Burada çocuklarla, kadınlarla, herkesle çok güzel çalışıyoruz. Burada bir kütüphanemiz de var. Her çeşit kitaplarımız var. Hatta Türkiye'ye giden köyümüzden kardeşlerimiz bile bize yardımcı oluyorlar.”

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 02 Ekim 2014 Perşembe 11:20 Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 11:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26