Bulgaristan'ın kalbinde 'Arap Sokağı' (video)

Sofya'da ‘Arap Sokağı’ olarak adlandırılan Car Simeon Sokağı, Ortadoğu'dan gelen mültecileri ağırlıyor. Sokağı farklı kılansa, Balkanlarda Arap kültürünün yaşatıldığı adres olması. Sevda Dükkancı yazdı.

Bulgaristan'ın kalbinde 'Arap Sokağı' (video)

 

 

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki Arap Sokağı'ndaki, Ortadoğu kültüründen izler taşıyan dükkânlar ve girişlerinde Arapça yazılı tabelalar, ziyaretçilerine bir Ortadoğu şehrinde olduklarını hissini veriyor.

Bulgaristan başkentinde Ortadoğu'nun herhangi bir sokağını aratmayacak bir yer Car Simeon Sokağı. Başından sonuna kadar Arap dükkânlarıyla, kuaförleriyle, helal et kasaplarıyla dolu.

Sokak, Ortadoğu'dan Balkanlar'a gelen mülteci sayısının artması nedeniyle, bugünlerde en kalabalık günlerini yaşıyor.

Geleneksel ürünler satılıyor

Araplar geçmişte eğitim nedeniyle Balkanlar'a gelirken, Ortadoğu'daki iç karışıklıklar nedeni ile ülkeye sığınanların sayısı her geçen gün biraz daha arttı. Sofya’nın merkezinde "Arap Cenneti" olarak anılan sokakta, Arap kültürünün geleneksel ürünlerini satan dükkânlar çoğunlukta.

Farklı dönemlerde ülkelerinden kaçıp Sofya'ya yerleşen ve yeni bir hayat kuran Arapların çalıştığı dükkânların müşterileri de yine Arap göçmenler. Sokağın neredeyse her köşesinde kuaförler var.

Türkiye’den de kilim getiriyorlar

Geleneksel Arap ürünlerinin en meşhurlarından olan el yapımı dokuma kilim ve yastık ustası, "Bizim ailemiz 1994'ten beri burada yaşıyor. Babam Suriyeli, annem ise Bulgar. 10 yıl önce bu mağazayı açtık. Suriye'den getirdiğimiz ürünlere çok büyük alaka gösteriyorlar. Bulgarlar arasında da bu ürünleri beğenenler çok. Ülkemizin yanı sıra Türkiye'den de kilim getiriyoruz." dedi.

Arap Sokağı'nda kasaplık yapan esnaf ise, "Lübnanlıyım, 10 yıl önce Bulgaristan'a geldim. Burada Arap Müslümanlar çoğunlukta olduğu için helal et talebi fazla. Bu yüzden kasaplık yaparak geçiniyorum." dedi.

Sokak mültecilerin sığınağı

Son aylarda mültecilerin dış dünyayla tek bağlantısı ise telefon merkezleri. Ucuz telefon hizmetlerinden yararlanmak isteyen mülteciler bu merkezlere akın ediyorlar.

Mültecilerin sayısının artması nedeniyle sokakta sık sık güvenlik kontrolü yapılıyor.

Arap kültürünün yaşatıldığı Sofya'daki Arap Sokağı, ülkelerinden kopup umutlarını Bulgaristan'a taşıyan mültecilerin sığınağı olmaya devam ediyor.

 

 

Sevda Dükkancı yazdı

Yayın Tarihi: 28 Kasım 2013 Perşembe 11:32 Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2013, 15:44
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26