Bulgaristan'daki Vakıf Eserleri İade Edilecek mi?

Bulgaristan Başmüftülüğü, aralarında Osmanlı'dan miras 12 camiinin de bulunduğu, arsa ve dükkanlarla birlikte 28 vakıf mülkünün iadesi için hukuk mücadelesine devam ediyor.

Bulgaristan'daki Vakıf Eserleri İade Edilecek mi?

Bulgaristan'da cami, imaret ve dini ibadet yerleri gibi vakıf mülklerinin iadesi için yargı mücadelesi devam ediyor. 2012 yılında başmüftülüğün girişimiyle 83 vakıf mülkünün iadesi için 56 dava açılmıştı. Bugün itibariyle dava sayısı 26'ya, iadesi talep edilen vakıf mülkleri ise 28'e düştü. Bu davaların bazıları yargı engeline takıldı, bazıları da halktan gelen itirazlar sonucunda durduruldu. Bazı davalar ise ırkçıların hedefi oldu ve rafa kaldırıldı.

Bulgaristan Başmüftülüğü, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen mücadeleden vazgeçmiyor. Bu yargı süreçlerinde bildiriler yayınlanıyor, Bulgaristan Başmüftülüğü’nün düzenlediği konferanslarla sıkıntılar tekrar gündeme getiriliyor. Müftü Mustafa Aliş Hacı, ülkede Müslümanlara karşı bir tavır olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı: “Bulgaristan'da Müslümanlara hizmet etmeye kendini adayan kişi ve kurumlara karşı bir tavır görüyoruz. Biz İslamofobiye karşı, konuşmalar ve demokratik yollarla haklarımızı savunmak suretiyle mücadele etmek niyetindeyiz. Umarım, gerek Bulgaristan'da gerekse tüm dünyada bu problemler artık biter.”

Bulgaristan Başmüftülüğü genel sekreteri Ahmet Ahmedov da, dava sürecindeki gelişmeleri şu ifadelerle anlattı: “28 vakıf mülkü arasında 12 tane Osmanlı'dan kalan cami, birkaç tane arsa, bir kaç vakıf malı, küçük dükkanlar, bunun gibi şehir merkezlerinde bulunan mallarımız var. Diğerleri şu an durduruldu, gerekçe gösterilmeden tabii. Onları tekrar istememiz mümkün değil. Kanun izin vermiyor. Camiler Müslümanlarındır. Camiler ve vakıf malları onların varislerinde hizmet etmek için Osmanlı tarafından bize vakfedilmiştir. Haliyle biz onlardan vazgeçemeyiz ve sonuna kadar biz bu davaları, demokratik çerçeve içerisinde ve demokratik imkanlarla geri almaya çalışacağız.”

Bulgaristan Başmüftülüğü, vakıf mallarının iadesi konusunda hukuku mücadelesini sürdürmeye devam edecek.

 

Sevda Dükkancı 

Yayın Tarihi: 07 Nisan 2016 Perşembe 09:41 Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 09:41
banner25
YORUM EKLE

banner26