Bulgaristan'daki Osmanlı eserleri sergilendi (Video Haber)

Bulgaristan'ın başşehri Sofya'da açılan "Kalbe Giden Anahtar" isimli sergide Osmanlı mimarisinin dört farklı dönemine ait Müslüman mabedleri tanıtıldı.

Bulgaristan'daki Osmanlı eserleri sergilendi (Video Haber)

 

Osmanlı Devleti'nin 545 yıllık egemenliği boyunca Bulgaristan topraklarına miras bıraktığı tarihi eserler, "Kalbe Giden Anahtar" sergisi ile bir araya geldi. Başmüftülük ve bölge müftülükleri tarafından Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlenen sergi, Sofya’da açıldı.

Bulgar tarihçilerine göre, ülkede Osmanlı döneminden kalma 750 abide bulunuyor. Bu sayıya sivil mimarlık eserleri, çarşı, eğitim ve öğretim kurumları da dâhil. Sergide fotoğrafları gösterilen eserler, ülkedeki abidelerin en iyi örnekleri arasında.

Mabetlerimizin güzelliğini göstermek istiyoruz

Bulgaristan'daki Osmanlı eserlerinin en dikkat çekenlerinin başında, başkent Sofya'daki Banyabaşı Camii, Şumnu'daki Şerif Halil Paşa Camii ve Silistre'deki Kurşunlu Camii geliyor.

Bulgaristan Başmüftü Yardımcısı Birali Birali, sergi hakkında şunları söyledi: "Bulgaristan Başmüftülüğü olarak Sofya’nın merkezinde açtığımız bu sergiyle camilerimizin, Müslümanlığımızın işareti olan mabetlerimizin güzelliğini göstermek istiyoruz.

Ötekini, kendimizden farklı olanı tanımanın en iyi yolu, onun ibadetlerini ve mabedini tanımak. Kalbe giden yol dinden ve manevi değerlerden geçer. Müslümanların dinini, kültürünü, mimari zenginliklerini tanımak isteyenler bu sergiden ziyadesiyle yararlanacaklar.

Camilerimizin önemi, insanların yaşantısındaki rolü ve sosyal fonksiyonlarını da bu sergiyle göstermek istedik. Bulgaristan’daki Osmanlı mimari yapıları, Balkan coğrafyasının değerli bir kültürel ve tarihi mirası. Onu korumak ve tanıtmak da bizim en önemli amacımız."

Bulgaristan’daki camiler tehdit altında

Serginin yanı sıra ülkenin gündeminde vakıf eserlerinin müftülüğe iadesi davaları var. Duruşmalar devam ederken Bulgaristan’ın Kazanlık şehrinde Milli Tarih Anıtı ilan edilen Kazanlık Camii, 7 Ekim günü kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı.

Saldırganlar caminin camlarını kırarken, duvarlarına da haç işareti çizdiler. Daha önce de Kazanlık Camii'ne defalarca saldırıda bulunulmuş, 2006'da ise mabed yakılmak istenmişti. 1447'de inşa edilen Kazanlık şehir merkezindeki tarihi cami Osmanlı döneminde en son Sultan Abdulmecid tarafından restore edilmişti.

Mabed, saldırılara rağmen hâlâ ayakta. Bulgaristan’da son 20 yılda Müslümanlara ait 200 cami, mescit ve mezarlığa saldırılar düzenlendi. Dini mekânlara yapılan saldırılar için şimdiye kadar hukuki işlem başlatılmazken ülkede bu tür saldırılar sokak suçları olarak nitelendiriliyor.

 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 10 Ekim 2013 Perşembe 15:23 Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 14:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26