Bulgaristan'da Türklerin kurşunlanan umutları (video)

Sabri Alagöz'ün son kitabı 'Kurşunlanan Umutlar', göçe zorlanan ve kimlik mücadelesi veren Bulgaristanlı Türklerin yaşadıklarını konu alıyor. Tarihle yüzleşilmesi gerektiğini vurgulayan Sabri Alagöz, her şeye rağmen umudun yaşatılmasını savunuyor.

Bulgaristan'da Türklerin kurşunlanan umutları (video)

Bulgaristan'daki Türkler'in 1989 yılında göçe zorlanması, 1984 yılından sonra giderek artan asimilasyon politikalarının sonucuydu. Rejim değişikliğinden sonra açıklanan belgeler, Bulgaristan devletinin asimilasyon politikasını doğrudan komünist parti eliyle uyguladığını ortaya koydu.

Komünist rejimin 1980'den sonra yürüttüğü soykırımı ve etnik kimliği silme girişimleri, ülkenin tarihine, şiirlerine, sergilerine ve kitaplarına yansıdı. Bulgaristanlı Türklerin yakından tanıdığı gazeteci ve yazar Sabri Alagöz de yeni çıkan kitabına, işte bu yüzden Kurşunlanan Umutlar ismini verdi. Kurşunlanan Umutlar'da, 80 ayrı adresten, 80 farklı kişinin hayatı kaleme alındı.

Bulgaristanlı Türklerin kimlik mücadelesi, yazarın izlenimiyle gelecek kuşaklara aktarıldı. Ayrıca kitapta “Totaliter rejimden sonra daha adil bir Bulgaristan nasıl kurulur?” sorusuna cevap aramaya çalışıyor.

Kurşunlanan Umutlar kitabının tanıtımı Sofya Başmüftülüğü'nün basın merkezinde gerçekleşti. Kitabın yazarı Sabri Alagöz tanıtım gecesinde, suçluların hâlâ yargılanmadığını belirtti ve tarihle yüzleşilmedildiğinin altını çizdi. Alagöz konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bizim meselelerimiz, konularımız dünya çapında yankılanan konulardır. Ama bazı hallerde suçu ben kendimizde buluyorum. O yüzden de bize destek çok seyrek oluyor. Ama biz, bu suçun içinde bulunanlarımız bilhassa, meseleyi hâlâ örtbas etmeye devam etmektedirler. Bu yüzden de hesap, kitap aranmamıştır.”

Kurşunlanan Umutlar kitabının tanıtım gecesine katılanlar, Alagöz'ün imzalı kitabını edinme fırsatı da buldu.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 18 Kasım 2015 Çarşamba 13:53 Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 13:53
banner25
YORUM EKLE

banner26