Bulgaristan'da Türkler şehitlerini andı (video)

Bulgaristan Türkleri, 31 yıl önce kendilerine karşı uygulanan asimilasyon döneminde komünist rejimin askerleri tarafından öldürülen şehitlerini andı. Şehitleri anma töreni, 18 aylıkken öldürülen Türkan bebeğin anısına yapılan ve Kırcaali'de bulunan Türkan Çeşme'de yapıldı.

Bulgaristan'da Türkler şehitlerini andı (video)

Türkan bebek, Bulgaristan Türkleri'nin birlik mücadelesinin sembolü. 31 yıl önce komünist rejimin askerleri tarafından atılan kurşunla hayata gözlerini yumduğunda annesinin kucağındaydı. Bulgaristan'da, komünist iktidarın yürüttüğü asimilasyon politikasına karşı Türkler'in direnişinin simgesi haline geldi.

Türkan Bebek ve diğer şehitler her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenen törenle Kırcaali'nin Killi ilçesinde anıldı. Törene Başmüftü Mustafa Aliş Hacı, TC. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Burgas ve Plovdiv başkonsolosları, Hak ve Özgürlükler Hareketi Eski Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın yanı sıra binlerce kişi katıldı.

Türkan bebeğin anısına yaptırılan Türkan Çeşme'de düzenlenen anma gününde kürsüden demokrasi mesajları da verildi. Şiirler okundu, dualar edildi, ağıtlar yakıldı. Anma töreninde Türkan bebeğin annesi de vardı. Bu kara dönemleri ve asimilasyon yıllarını hatırlayanların çoğu gözyaşlarını gizleyemedi.

26 Aralık 1984'te zorla isim değiştirmeye karşı direnen Mogilyane halkı, biri 18 aylık Türkan, diğeri de 45 yaşındaki Ayşe Hasan olmak üzere iki şehit verdi. Türkan bebeğin ağabeyi Turhan Öztürk, annesinin anlattıklarını hâlâ unutamıyor. Öztürk, o acı günler hakkında annesinden dinlediklerini şu şekilde ifade etti: “26 Aralık 1984 yılında bütün köylerden Kirli merkezine yürüyüş kararı alıyorlar, ellerinde hiç bir yabancı madde yok, silah zaten yoktur. Haklarını aramak üzere yola koyuluyorlar, köylerden akın akın Kirli merkezine yürüyüşe geçiyorlar. Tamamen barışçıl bir şekilde, vicdanlarının da sesini dinleyerek. Annem de o yürüyenler arasındaymış. Sırtında da kardeşim Türkan varmış. Protestocuların üzerine komünist rejimi askerleri tarafından yaylım ateşi açmış ve kardeşim o sırada şehit olmuş.”

Türkan bebeğin şehit edildiği bölgede her yıl 26 Aralık tarihinde ülkenin muhtelif yerlerinden toplanan Türkler, bir daha böyle acıların yaşanmamasını diliyor ve dayanışmanın önemine vurgu yapıyorlar.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Ocak 2016 Pazartesi 16:13 Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 16:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26