Bulgaristan'da Türkçe'nin Filiz'i 22 yaşında (video)

Bulgaristan’da çocuklara yönelik hazırlanan Filiz gazetesi 1992’den bu yana ayakta kalmayı başaran nadir Türkçe yayınlardan biri..

Bulgaristan'da Türkçe'nin Filiz'i 22 yaşında (video)

Filiz, Bulgaristan'da Türkçe olarak yayınlanan gazetelerden biri. Ancak bu gazetenin farkı çocuk okurlar için hazırlanması. Gazete, ülkenin yüzde 10’unu oluşturan Türk nüfusun ayakta kalmaya çalışan yayınları arasında yer alıyor.

Bulgaristan’da Türkçe tek çocuk gazetesi olan “Filiz”, 2014’te 22. yaşını doldurdu. Ülkede Türk çocuklarına anadilini sevdiren ve Türkçe derslerin en sadık dostu olan gazete, bugün de üç kişilik mütevazı bir ekiple yayın hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Ülkedeki Türk gazeteci, yazar ve edebiyatçıları etrafında toplamayı başaran gazete, “Türkçemiz Filiz’lensin ve büyük bir orman olsun” düşüncesiyle 1992'de yayın hayatına başladı. Dönemin “Hak ve Özgürlükler” gazetesine bağlı olarak çıkan gazete kısa sürede yaygınlaştı.

Bulgaristan'da totaliter rejimin sona ermesiyle okullarda verilmeye başlanan Türkçe dersler için bir kılavuz haline geldi. Öğrencileri Türkçe konusunda teşvik eden “Filiz”, böylece dil bilgisi alanındaki boşluğu da doldurdu.

Türk edebiyatına ait çocuk eserlere yer veren gazete, çocuklardan gelen mektup, yazı, resim ve fotoğrafları da sayfalarına taşıyor. Filiz’in babası sayılan Muharrem Tahsin 2007'da hayata veda etti. Ancak gazete bugün onun üç yol arkadaşı tarafından hazırlanıyor.

Anne babalar da okuyor

Filiz'in baş editörü Osman Solakov gazete hakkında şu ifadeleri kullandı: “Gazetede en büyük ağırlığı çocukların mektuplarına ayırıyoruz. Onlara büyüklerden şiirler, maniler, bilmece, atasözleri, bunlar üzerinde daimi yazıyoruz. Gazeteyi 1. sınıftan 8. sınıfa kadar, 16, 15 yaşına kadar olan çocuklar okuyor. Anne, babalar da okuyor. Onlardan da mektuplar geliyor.”

Gazetenin okurlarla buluştuğu günden bu yana grafik düzenlemesini yapan Nuri Numan, renklilikten vazgeçmiyor. Numan, gazetedeki çalışmaları hakkında şu ifadeleri kullandı: “Şimdi yeni yıl sayısını hazırlıyorum. Özel illüstrasyonlar aradık burada, harflere daha çok renk verdik. 2015 yılınız kutlu olsun, falan diyor. Çeşit, çeşit renkler verdik. Böyle çocuklar gazeteyi aldıktan sonra, baştan renklerine, dışına bakıyorlar gazetenin, sonra içini okuyorlar.”

1992'de 10 bin tiraja sahip gazete için bu sayı günümüzde 2 bin. Nedeniyse 10 yıl önce okullarda Türkçe eğitim alan 106 bin öğrenci sayısının, Türkçe'nin seçmeli ders olmasıyla 6 bine inmesi.

Ülkenin ilk ve tek çocuk gazetesi Filiz'in 22 yıllık tarihi ve ilk sayıları özel klasörlerde korunuyor. Bu değerli arşiv, Bulgaristan Türklerinin demokrasi yıllarında anadilini nasıl adım adım öğrendiğine ışık tutuyor.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 05 Aralık 2014 Cuma 10:17 Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 10:17
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26