Bulgaristan'da tek Türkçe kültür dergisi kapandı (video)

11 yıl boyunca Bulgaristan Türklerinin tek tarih, kültür, edebiyat ve sanat dergisi Kaynak’ı yayınlayan Sabri İbrahim Alagöz, 'Kitap, dergi bir milletin tarihidir. Bu tarihi yaşatmalıyız' dedi.

Bulgaristan'da tek Türkçe kültür dergisi kapandı (video)

Sabri İbrahim Alagöz, tam 11 yıl boyunca Bulgaristan'ın tek Türkçe tarih, kültür, edebiyat ve sanat dergisi Kaynak'ı çıkardı. Ancak dergi, maddi zorluklardan dolayı iki yıldır yayınlanamıyor. 55 yılını gazetecilik, dergi, yayın, roman, şiir ve bilimsel çalışmalara ayıran Alagöz, halen kitaplarla dolu yazıhanesinde bir yandan Bulgaristan Türklerinin kültürü ve kimliğini araştırıyor, öte yandan Balkanlar'daki mevcudiyetini kanıtlamaya çalışıyor.

Şiir kitaplarında ve yazılarında bu konu üzerine odaklanan Sabri Alagöz, aynı zamanda uzun süre “Kaynak” adlı dergisiyle yayıncılık hayatına imzasını attı. Alagöz yaptığı araştırmalar ve elde ettiği belgeler ile de Bulgaristan için önemli bir değer. Bulgar Gazeteciler Birliği'nin 'Barışa Katkı Ödülü'nün sahibi olan tek Türk gazeteci unvanının da sahibi.

Dergilerimiz, gazetelerimiz yaşamalı

Alagöz çalışmalarıyla ilgili şu şekilde konuştu: “Bir millet kendi varlığını kabul ettiremeyince veya kendi kimliğini ortaya koyamayınca, anadilini iyi öğrenemeyince, diğer dilleri de iyi öğrenemez; bu, ispatlanmış bir konudur. Dergilerimiz, kitaplarımız, gazetelerimiz yaşaması gereken değerlerimiz. Kitap bir milletin tarihidir. Biz de o tarihi yaşatmalıyız. Kendi tarihini bilmeyince başkalarının tarihini öğrenmenin bir faydası olmaz.”

1989'da Sofya'da açılan 21. Yüzyıl Türk Kültür Merkezi'nin de kurucusu olan Alagöz, Bulgaristan Türklerinin hak ve özgürlükleri ile ilgili mücadele etmeyi sürdürüyor. Eserlerini Bulgarca ve Türkçe kaleme alan Alagöz, şimdi Kaynak dergisine yeniden bir soluk kazandırabilmek adına imkânlar arıyor.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2015 Perşembe 11:13 Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 11:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26