Bulgaristan'da sepetleri erkekler örerdi (video)

Zengin bir kültüre sahip olan Bulgarlar tarih boyunca geleneksel sanatların hayat sürdüğü topraklarda ahşap oymacılığından, dokumaya, sepetçilikten, nakış işlemeye uzanan yolculuk daimi bir sergiyle yaşatılıyor. Serginin en ilginç ayrıntısı ise sepet ören erkekler. Sevda Dükkancı yazdı.

Bulgaristan'da sepetleri erkekler örerdi (video)

 

 

Bilimler Akademisi'ne bağlı Etnografya Enstitüsü'nün sergi katındaki daimi sergilerle Bulgar geleneklerinin tarihine ışık tutuluyor. Sergilere ev sahipliği yapan salon, Eski Çar Ferdinand’a ait sarayının ikinci katında.

Bulgar evlerine has ahşap işlemelerle süslü tavanıyla dikkat çekiyor. Çar Ferdinand güneş şeklindeki bu tavanı 1904'de Samokovlu ustalara yaptırmış. 18. ve 19. yüzyılı Bulgar evinin olmazsa olmazları arasında çok özenle yapılmış bir ocak, aynı zamanda çömlekçilik zanaatının bir uzantısı olarak boy gösteren çömlekler, seramik eşyalar, farklı tahta mutfak eşyaları da zanaatçılığı geliştiren eserler oluyor.

Halkın asırlık uğraşları

Sergideki eşyalar; Bulgaristan'ın farklı bölgelerindeki köy yaşamına dair kesitleri, halkın asırlar öncesine dair uğraşlarını bugüne taşıyor. Bulgar geleneksel sanatlarında özel bir yere sahip olan bakırcılık, bakraçlarla anlatılıyor. Daimi serginin bir bölümü de ahşap oymacılığına ayrılmış durumda.

Tahta oymacılığı Bulgaristan topraklarındaki en eski zanaatlardan biri. Mutfak eşyaları, kaplar, sandalyeler, özellikle çatal-kaşıkla birlikte tahta oymacılığı halen bazı köylerde devam ediyor.

Çobanların ikinci mesleği

Bulgarların uzun yıllar boyunca sofralarından eksik etmediği tahta kaşıklar ve ince bir işçiliğin örneği olan bastonlar da burada sergileniyor. Ülkedeki eski zanaatlardan biri de sepetçilik. Eski zamanlarda sepetleri erkekler örüyoruş. Genellikle de köyün çobanları mutlaka sepetçilikle uğraşıyormuş.

Enstitünün bir başka bölümündeyse dokumacılığın süreçleri gösteriliyor. Yünün yıkanması, eğrilmesi, iplik haline getirilmesi ve bu zanaata has aletleri gösteren kareler var. Etnografya Müzesi'nde bir salon dokumacılık ve ipek üretimine ayrılmış. Günümüze kadar ki süre içinde kullanılan farklı objelere bu salonda rastlanıyor.

Bulgarları ipekle Osmanlı tanıştırdı

Osmanlı döneminde Bursa'dan getirilen ipekle bu sanatla tanışan Bulgarlara ait görseller ziyaretçilere sunuluyor. El emeği göz nuru nakışlar, farklı duyguların ilmek ilmek işlendiği kumaşlar, kilimler ve geleneksel kıyafetler serginin göze çarpan parçaları arasında.

Çoraplardan, bastonlara, eski Bulgar evlerine ait maketlerden, kumaşlara, Bulgarlar'ın asırlık geleneklerini gün yüzüne çıkaran sergi, Sofya'ya gelen turistlerin de ilgisini çekiyor. 

 

 

Sevda Dükkancı yazdı

Yayın Tarihi: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 11:09 Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2014, 11:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26