Bulgaristan'da ezan sesi istenmiyor (Video Haber)

Bulgaristan makamları, Osmanlı mirası tarihi eserleri asıl amacının dışında kullanarak keyfi bahanelerle gasbediyor.

Bulgaristan'da ezan sesi istenmiyor (Video Haber)

 

Osmanlı döneminden kalma pek çok eserin bulunduğu Bulgaristan'da tarihi yapılar ve camiler, Bulgaristan Müftülüğü ile belediyeler arasında tartışmalara neden oluyor.

Son olarak Yambol kentindeki Osmanlı mirası tarihi bedesten, Bulgaristan Müftülüğünün tüm çabalarına rağmen belediye yönetimine bırakıldı. Bulgaristan Başmüftülüğü, belediye yönetiminde olan bedestenin iadesi için dava açtı. Ancak Yambol il mahkemesi, dava sonucunda belediyeden yana karar verdi.

Müftülüğün bedesteni kullandığı için belediyeye açtığı davada 120 bin leva yani 60 bin euro tazminat ödeme talebi de mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme, bedestenin Müftülüğün elinden gayri yasal yoldan alındığına dair delil bulunmadığını da öne sürdü. Kararın, Bulgar istinaf mahkemesinde temyiz edilme ihtimali bulunuyor.

Vakıf eserlerinin iadesi için çetin bir mücadele veriliyor

Bulgaristan'da el konulan eserler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Bulgaristan Müftülüğü geçtiğimiz yıldan bu yana vakıf eserlerini geri alabilmek için çetin bir mücadele veriyor. Bulgaristan Hükümeti'ne vakıf mülklerinin iadesi için 50’den fazla dava açılsa da henüz yol alınabilmiş değil.

Yıllar içinde gaspedilerek devlet eline geçen 80’den fazla vakıf mülkünün yeniden Müslümanlara verilmesi konusunda çalışmalar sürüyor. Bulgar Hükümeti son olarak Haskovo kentinde Osmanlı döneminde yapılan tarihî Eski Cami'nin bahçesinde bulunan Haskova Müftülük binasını ruhsatı olmadığı gerekçesiyle mühürledi.

Bölge Müftülüğü’ne ait dükkânları da mühürleyen Haskovo Belediyesi, söz konusu dükkânların idari statüsünün değiştiği bahanesini öne sürüyor. Anlaşmazlıkla ilgili dava sürecinin devam ettiğini kaydeden müftülük görevlileri, vakıf mülklerinin Müslümanlara iadesi konusunda Başmüftülüğün açtığı davalardan Haskovo Belediyesi’nin rahatsız olduğunu vurguluyor.

Osmanlı döneminden kalan önemli eserler arasında yer alan Fatih Camii de, Kültür Bakanlığı ile belediye yönetimi arasında kalarak bugün harabeye dönüşmüş durumda. Başmüftülüğün açtığı iade davası henüz sonuca ulaşmadı. Daha öncesinde cami ile ilgili "Köstendil'de ezan sesi istemiyoruz" sloganıyla protestolar düzenlenmişti.

Şehirde bulunan Ahmed Bey Camii ise asıl amacının dışında Güzel Sanatlar Müzesi olarak kullanılıyor. Filibe Müftülüğü'nün dava sürecinde onlarca hamam, medrese, dükkan, arsa ve mevlevihaneyi  vakıf mülkleri listesine dâhil etti.

Bulgaristan’ın birçok bölgesinde rastlanan benzer eserler hakkında müftülüğün çalışmaları ve aslına döndürme çabaları devam ediyor.

 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 07 Kasım 2013 Perşembe 17:07 Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 17:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26