Bulgaristan'da Ekmek Özel Bir Öneme Sahip (video)

Bulgaristan'da sofraların vazgeçilmezi olan ekmekler, aynı zamanda köklü bir geleneği simgeliyor. Ülkede özel günlerde ve dini bayramlar için pişirilen ekmekler de var.

Bulgaristan'da Ekmek Özel Bir Öneme Sahip (video)

Ekmek, Bulgarlar için büyük anlam ifade ediyor. Günlük hayatın vazgeçilmezi olan ekmek, aynı zamanda köklü bir geleneğin simgesi. Eski bir inanışa göre sofranın tam ortasına konan ekmek, bir yuvanın ve kaderin paylaşılması anlamına geliyor. “Ekmeğin varsa, her şeyin var” Bulgar atasözü de, bu değerin ifadesi.

Farklı inanışlara sahip Bulgarlar geçmişten bu yana her özel günü ve bayramı farklı ekmeklerle karşılıyor. Doğum ve cenaze törenlerinde, kış veya bahar mevsimi geldiğinde, günün anlamına uygun olarak süslenen ekmekler hazırlanıyor. Dini törenler için buğday veya mısırdan pişirilen ekmeklere eklenen kurutulmuş meyveler, semboller olarak değerlendiriliyor. Pagan inanışından Hristiyanlığa, çörek denilen ekmekler özel günlerde sofralardan eksik edilmiyor. Yuvarlak olan ekmekler sonsuzluğun simgesi.

Çörek için öncelikle iri ve temiz buğday seçiliyor. Ardından, üç kez elekten geçirilip genç kızların getirdiği şifalı bitki ve çiceklerle bekletilen suyla yoğruluyor. Ekmek, daha sonra güneş, bulut, çiçek, bahçe, kuzu gibi farklı sembollerle süsleniyor. Paskalya çöreğiyle, doğum ve düğün için pişirilenler dışındaki tüm çörekler tuzlu oluyor. Ekmekler hazırlandıkları özel güne göre ya tuz ya da balla birlikte yeniyor.

Sofrada ekmek ve tuz varsa bayram sofrası olmaya yeter

Bulgar ekmekçi Yuliya Şiligarova, ülkesindeki ekmek kültürü hakkında şu sözleri sarfetti: “Bulgarlar’ın bütün dini ve özel bayramlarında sofrada çörek ekmek var. Noel günü, isim günleri, Trifon Zarezan Bağcılar Bayramı, Paskalya, vaftizler, düğünler ve cenazelerde ayrı ekmekler yapılır. Her çöreğin kendine has süsü var. Biz Bulgarlar çörek ve ekmeksiz bir bayram düşünemeyiz. Bulgar halkı ekmeği kutsal sayar. İnanışımıza göre, bir ailede ekmek ve tuz dışında hiç bir yiyecek bulunmasa da, bu, aile için bayram kabul edilir.”

Bulgarlarla iç içe yaşayan Türkler de, özel günler için geleneksel çörekler hazırlıyor. İki kültür arasında köprü görevi gören çörek, hüzün ve sevinçlerin paylaşılması anlamına geliyor. Geleneksel Bulgar ekmekleri ülke mutfağının bir parçası. Ancak Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Kırcaali’de de ekmek ustaları var. Kırcaali’de ekmek yapan Üsmigül Hanım da Bulgarlar’ın özel günleri için ekmekler yapıyor

 

Sevda Dükkancı

Yayın Tarihi: 31 Mayıs 2016 Salı 10:55 Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 10:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26