Bulgaristan'da 'Bulgarca İbadet' İçin Yasa Teklifi (video)

Bulgaristan’daki Yurtsever Cephe tarafından meclise dini törenlerin Bulgarca yapılması teklifi getirildi. Sunulan teklif, Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından endişeyle karşılandı. Başmüftülük, Müslümanların temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması olarak değerlendirilen teklifin toplum huzurunu da bozacağı görüşünde ...

Bulgaristan'da 'Bulgarca İbadet' İçin Yasa Teklifi (video)

Bulgaristan'da 1 milyonu aşkın Müslüman yaşıyor. Ancak son günlerde ülke meclisi Müslümanların temel hak ve hürriyetleri tartışmasıyla gündemde. Bulgaristan meclisindeki milletvekilleri Müslümanların haklarını ve ibadet özgürlüklerini kısıtlayıcı kararlar alıyor. Onlardan biri ibadetlerin Bulgarca yapılması teklifi. Yasa tasarısı teklifi, ülkedeki bütün dini törenlerin Bulgarca yapılmasını öngörüyor.

Yasa tasarısı, Bulgaristan'daki üç partili koalisyon hükümetine dışarıdan kilit destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi yurtsever cephe tarafından meclise sunuldu. Bulgaristan Başmüftülüğü, meclise sunulan teklifin Müslümanların dini ibadetlerini kısıtlayacağını ve ibadetlerin Bulgarca yapılamayacağını açıkladı.

Bulgaristan meclisinde, 'Hangi amaçla olursa olsun yüzü kapatan aksesuarların yasaklanması' ve 'Aşırı dinci propaganda yapanların hapis ve para cezasına çarptırılması' yasa tasarıları da kabul edilmişti.

Dini Önderler Şurası, ülkede Müslümanların dini özgürlüklerini kısıtlayan yasa tasarılarının mecliste kabul edilmesinin, sosyal huzura katkı sağlamayacağını açıkladı. Açıklamada, meclisin gündemindeki bazı yasa tasarılarının, uluslararası hukuk ve anayasa tarafından güvence altına alınmış dini özgürlükleri kısıtlama amacı taşıdığı belirtildi.

 

Sevda Dükkancı

Yayın Tarihi: 17 Ağustos 2016 Çarşamba 15:37 Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 15:37
YORUM EKLE

banner19

banner36