Bulgaristan'da 10 yıllık dergi: 'Müslümanlar'

Bulgaristan'da Başmüftülük tarafından yayımlanan Müslümanlar isimli dergi 10 yıldır Bulgarca ve Türkçe olarak okurlarıyla buluşuyor. Dergiyi çıkaran, başmüftülüğün yayınevi ülkede İslam diniyle ilgili kitapları hazırlayan tek yayın kurumu.

Bulgaristan'da 10 yıllık dergi: 'Müslümanlar'

Bulgaristan Müslümanlarının dini ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet veren Başmüftülük, on seneden beri, hem Bulgarca hem Türkçe olmak üzere, ''Müslümanlar'' isimli bir dergi yayınlıyor. Dergi hem yeni bilgiler sunuyor, hem de Bulgaristan'da olup biten haberleri aktarıyor.

Müslümanlar dergisinin baş editörü İsmail Çavuşev, yayınladıkları mecmua hakkında şu sözleri söyledi: “Bugün Bulgaristan'da kendi gücümüzle, kendi paramızla, kendi okuyucumuzla ayakta duran biricik dergi durumundayız. Okuyucularımız Bulgarca konuşan Müslümanlar; yarısı Bulgarca, yarısını Türkçe olarak yayınlıyoruz. Yazılar hemen hemen aynı.”

Müslümanlar dergisi, yoğun Türk nüfusa ev sahipliği yapan Bulgaristan'da Müslümanların başvurduğu kaynaklardan biri. Dergi, dini bilgilerin ele alınması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli bir boşluğu dolduruyor. Dergi, her ay farklı konularla okurlarıyla buluşuyor.

Dergi baş editörü İsmail Çavuşev, derginin yarınların din adamlarını yetiştirmesini umduklarını şu ifadelerle anlattı: “Dergimizin mümkün mertebe her Müslüman ailesine hanelerine, Rodop Müslüman ailelerinin evlerine girmeleri hayırlıdır. Çünkü şöyle bir anlayış var aklımızda; biz yarının baş müftüsünün, bölge müftüsünün, köy imamının hangi hanelerde yetişeceğini bilemeyiz. Ona göre bir arı anası gibi, her haneye girip, birer yumurta bırakmak bizim için çok iyidir.”

Önce küçüğünden başlıyoruz dergiyi okumaya”

Müslümanlar dergisi her ay çocuk okurlara özel ''Hilal'' isimli bir de ek hazırlıyor. Bu ekte Kur'an-ı Kerim kurslarına giden çocuklarla imam hatip okullarında okuyan öğrencilerin yazı ve fotoğrafları yer alıyor.

İsmail Çavuşev, Müslümanlar dergisinin Hilal eki ile alakalı şunları söyledi: “Okuyucularımızdan gelen izlenim şöyle. Biz, diyorlar, önce küçüğünden başlıyoruz dergiyi okumaya. Herhalde seviliyor çocuk dergisi. Her sayıda mümkün mertebe daha fazla çocuk resimleri basmaya çalışıyoruz.”

Bulgaristan'da yaşam süren Müslümanlar tarafından ilgiye takip edilen kaynaklardan biri de Sofya Yüksek İslam Enstitüsü himayesinde hazırlanan yıllık. Müslümanlar dergisinin bulunduğu binada üç kişi tarafından derlenen yıllığın bu yıl beşincisi yayınlanacak.

Başmüftülük Yayınevi editörü Salih Şabanov yıllık ile ilgili şunları söyledi: “Ayrı ayrı kitaplar basıyoruz, çocuklarla ilgili, Müslümanlarla ilgili, özellikle Bulgarca yayınlarımız var. Müslüman kardeşlerimiz Rodoplar'da olsun, başka yerlerde olsun, onlara ulaşmak için onların dilinde de kitaplar basıyoruz.

Türkçe bilmeyenler için daha fazla Bulgarca, Kur'an kursları için kitaplar hazırlıyoruz, dini yarışmalar için de kitaplar hazırlıyoruz. Başmüftülüğün yıllık faaliyetleri ile ilgili bültenini hazırlıyoruz Bulgarca, Türkçe ve İngilizce.”

Ülkenin tek yüksek İslam okulu olan Sofya Yüksek İslam Enstitüsü yıllığının 2 Aralık'ta okurlarla buluşması hedefleniyor.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 29 Kasım 2014 Cumartesi 10:08 Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 10:18
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26