Bulgaristan Türkleri isim asimilasyonunu tartıştı (video)

Bulgaristan Başmüftülüğü'nün girişimiyle Sofya’da 'İsim ve İnsan' konulu bir konferans düzenlendi. Sofya Tarih Müzesi'ndeki etkinlikte; Bulgaristan Türkleri'nin yaşadığı isim değiştirme süreci ele alındı.

Bulgaristan Türkleri isim asimilasyonunu tartıştı (video)

Sofya'da Bulgaristan Başmüftülüğü'nün girişimiyle 'İsim ve İnsan' konulu bir konferans düzenlendi. Sofya Tarih Müzesi'nde gerçekleştirilen konferansta Bulgaristan topraklarında yaşayan Türklerin maruz kaldığı isim değiştirme süreci konuşuldu.

1984-1989 yılları arasında ülkedeki Türk ve Müslümanlara karşı uygulanan isim değiştirme kampanyasının 30. yılında düzenlenen konferansa Sofya Üniversitesi tarih bölümünden akademisyenler, Yüksek İslam Enstitüsünden ilahiyatçılar ve başmüftülük temsilcileri katıldı. Seminer 30 yıl önce Türkçe isimleri değişenlerin görüşlerine yer veren bir belgesel gösterimiyle başladı.

Belgesele konuşanlar, Rodoplar'da yaşayan ve Todor Jivkov liderliğindeki rejim sırasında Türk isimleri Bulgarca olarak değiştirilenlerdi. O günleri yaşayan bir Türk, polisin köylerini basıp isimlerini zorla değiştirdiklerini söyledi. İsmini değiştirmek istemeyenlerin köyün çevresindeki ormana kaçtıklarını ve orada gizlendiklerini, burada kaldıkları süre içinde çeşitli hastalıklara yakalandıklarını ve halen devam eden rahatsızlıklara duçar olduklarını ifade etti.

Bir diğer Türk ise isminin zorla değiştirilişini şu ifadelerle anlattı: “İkindi namazını kılıyordum. Dışarıdan sesler gelmeye başladı. Polisler geldi, insanları kovalamaya başladı. İçeri girdiler, namazımı kestiler. 'Kendine bir Bulgar ismi seç' dediler. Ben adımı değiştirmek istemem. Benim adım var, dedim. Olmaz diye bağırdılar, tartıştık. Ancak sonunda bana zorla Bulgar adı koydular.”

Amaç homojen bir ulus oluşturmak

İnsan ve İsim seminerinde söz alan Doç. Dr. İbrahim Yalımov “Kimlik ve İsim” adlı sunumunda, isim olgusunu Bulgaristan Müslümanları açısından değerlendirdi. İbrahim Yalımov, ismin bir insanın kimliğini, kültürünü, dinini ve bireyselliğini ifade ettiğini söylerken şu hususları vurguladı: “İsim, insanın dünya önündeki yüzüdür. İnsan, adının iyi olması için uğraşır. İslam'da isim önemlidir. Çünkü bu adıyla kişi Allah önüne teslim olacaktır. İsmin zorunlu değiştirilmesi, kişiliği ve benliği değiştirme ve karaktere tecavüzdür.”

Bulgaristan'da Türklere yönelik asimilasyon uygulamasıyla, komünizm döneminde yüz binlerce kişinin ismi değiştirildi. Seminerde söz alanlara göre bu değişim çok daha fazlasını ifade ediyordu. Doç. Dr. İbrahim Yalımov, Bulgaristan Türklerinin uğradığı asimilasyonun isim değiştirmekle kalmadığını, asıl hedeflenenin Türklerin dininin, geleneklerinin, kültürünün ve dilinin değiştirilerek, homojen bir ulus oluşturmak olduğunu vurguladı.

Konferansa katılan bir diğer akademisyen Sofya Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mihail Gruev, Bulgaristan'ın 1960'lı yıllarda çok sıkı bir şekilde Sovyetler Birliği'ne bağımlı olduğunu söyledi. Gruev “Milliyetçilik tanımlaması, komünistlerin 'sosyal yurtseverlik' tanımlamasına dönüştü. Bu sürecin amacı da, tek ulus, tek millet yaratmaktı.” diye konuştu.

Konferansta 1960'lı yıllarda başlayan asimilasyon politikası kapsamında Türk ve Müslümanlara getirilen dini kıyafet giyme ve ibadet yasakları da ele alındı. İsim ve İnsan başlıklı seminerde soru cevap bölümü de vardı. Katılımcıların sorularını yanıtlayan konuşmacılar, bu sürece ders kitaplarında yer verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 18 Aralık 2014 Perşembe 10:56 Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 13:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26