Bulgaristan Bu Yaz Ne Okuyor?

Okumaya olan tutkusuyla bilinen Bulgarlar, yaz aylarında hangi yazarlara ve kitaplara ilgi gösteriyor? Bu sorunun yanıtı için Sevda Dükkancı başkent Sofya'daki kitapçıların yolunu tuttu.

Bulgaristan Bu Yaz Ne Okuyor?

Sofya’da kitapların eski raflarda toz tuttuğu dönemler çoktan geçti. Şimdi kitapçılar bütün merkezlerde önemli noktalarda. Kitapçılarda 2016 yılına damgasını vuran yerli ve yabancı yazarların yanında, klasik eserler de daima okur buluyor.

Yaz aylarında kolay okunan romanlara, polisiyelere, Bulgar edebiyatının öne çıkan eserlerine, eski ve yeni Bulgar yazarlara talep artıyor. Sofya'da bir kitabevinde çalışan satış sorumlusu Zlatan Zlatanov, Bulgaristan'da her dönem en fazla satılan yapıtlar arasında çocuk kitaplarının ilk sıradaki yerini koruduğunu söylerken sözlerine şu şekilde devam etti: “Her zaman en çok çocuk kitapları satılıyor. Balkan halkları çocuklarının eğitimine, evlatlarının onlardan daha iyi, daha başarılı, daha bilgili olmasına büyük özen gösteriyor. Eğitimin yegane unsuru olarak çocuk edebiyatı yer alıyor, resim kitapları, daha sonra masallar, hikayeler öne çıkıyor.”

Bulgaristan'da çocuklara yönelik yayınları, roman ve hikaye türünde kaleme alınan eserler takip ediyor. Kişisel gelişim alanında yazılan kitaplarsa tüm dünyada olduğu gibi, Bulgaristan'da da revaçta.

Bulgar edebiyatında çok satanlar kimler?

Dünyaca ünlü yazarlar en çok satanlar listesinde yerini korurken, bu yıla damgasını vuran isim Larisa Renar. Zlatan Zlatanov yazar hakkında şu şekilde konuştu: “Larisa Renar ilkbaharda Sofya’ya geldi ve burada ona imza günü düzenledik. Bir kadının evde, ailede, toplumda daha başarılı olması için ipuçları veriyor, aileyi uzun süre korumanın yöntemlerini öneriyor. Bulgar toplumunda ailede sıkıntılar yaşandığı için bu kitaplar kadınlara kılavuz olabiliyor.”

2016 yazına damga vuranların büyük çoğunluğu genç Bulgar yazarlar. Georgi Gospodinov bu yazarlar arasında öne çıkan isim. Kitapları birçok dile tercüme edildi. Bulgar toplumundaki sosyal gerçekleri yansıtan Gospodinov, yurt dışında da aranan yazarlar arasına girdi.

Sofya'daki kitapçılarda en fazla ilgi görenler arasında Kur’an-ı Kerim’in Bulgarca tercümesi ve İslam coğrafyasının siyasi tarihine ışık tutan yapıtlar da bulunuyor. Kitaplarla sıkı bağları bulunan Bulgar okurlar için yaz ayları daha fazla kitap okumak anlamına geliyor.

 

Sevda Dükkancı

Yayın Tarihi: 27 Temmuz 2016 Çarşamba 14:34 Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2016, 14:34
YORUM EKLE

banner19

banner36