Bulgar zanaatkarlar ürünlerini sergiledi (video)

Sofya'da şehrin en eski pazar yerinde Sanat ve Zanaat Günleri düzenlendi. Zamanla modern bir görünüme kavuşturulan, Merkez Haller adlı yapıda program kapsamında, hem ürünler sergilendi hem atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Bulgar zanaatkarlar ürünlerini sergiledi (video)

1909 yılında kurulan ve 1911'den bu yana ''Merkez Haller'' ismi ile anılan Bulgaristan'ın başkenti Sofya'nın en eski pazar yeri, "Sanat ve Zanaat Günleri"ne ev sahipliği yaptı. Bir asır önce kurulan pazar geçmişte köylülerin ürünlerini alıp sattığı, ticaret hayatının kalbinin attığı yerdi. Zamanla daha modern bir yapıya dönüşen pazarın işlevinde ise hiç bir değişiklik yok.

Merkez Haller Pazarı'nda düzenlenen 'Sanat ve Zanaat Günleri' etkinliğinin amacı, unutulmaya yüz tutan zanaatleri hatırlatmak. Etkinlik kapsamında pazarda standlar kuruldu, atölye çalışmaları yapıldı. Standların bir kısmı hayırseverlere ayrıldı. Engelli çocukları için bir araya gelip stand açan anneler el işi ürünlerini tanıttı.

O annelerden biri olan Vesela Odacieva, etkinlikle ilgili şöyle konuştu: "Bizler, aynı sağlık merkezine giden gelişim sorunlu çocukların anneleriyiz. Çocuklarımızın rehabilitasyonu pahalı olduğu için böyle bir yöntem denedik. Standımızda takılar, aksesuarlar, örgüler var. Dört yıldan beri ürünlerimizi zenginleştiriyoruz. Çocuklarımızın tedavi masraflarını karşılayabilmek için buradayız.”

Eski zanaatların yeni döneme uyarlanması son zamanlarda Bulgaristan'da ustaların tercih ettiği seçeneklerden. Geleneksel sanatları, bir asır önce kurulan merkez haller pazarında ağırlayan Sanat ve Zanaat Günleri'nin önümüzdeki yıl daha da genişletilmesi planlanıyor.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2015, 11:58
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13