Budapeşte'nin de bir Yunus Emre'si var (Video Haber)

Yunus Emre Enstitüsü kültür merkezlerinin 32.si Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de açıldı..

Budapeşte'nin de bir Yunus Emre'si var (Video Haber)

 

Yunus Emre Enstitüsü, Türk kültürünü ve lisanını dünyaya tanıtmak maksadıyla 2009 senesinde kuruldu. Dört yıldan bu yana Ortadoğu'dan Orta Asya'ya, Balkanlar'dan Avrupa'ya kadar farklı coğrafyalarda 32 merkez açtı. 32. kültür merkezinin Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki açılışına kültür ve turizm bakanı Ömer Çelik de katıldı. Yunus Emre Enstitüsü başkanı Hayati Develi, bakan Ömer Çelik için onur yemeği verdi.

Budapeşte'deki merkezin açılışını Ömer Çelik, Macaristan insan kaynakları bakanı Zoltan Balog ile birlikte yaptı. Hayati Develi yaptığı açılış konuşmasında, "kültür bir alışveriş olgusudur ve birbirleriyle münasebete geçen toplumlar kültürel olarak ileriye gidebilirler. Yunus Emre Enstitüsü'nün burada açılmasının nedeni, kültürler arası alışverişin gerçekleşeceği bir mekân olma arzusudur. Yeni heyecanlar ve arzular taşıyarak bugünlere geldik. Bu merkez, Türk ve Macar insanları arasında derin dostluğun yeşermesine vesile olacaktır" dedi.

Kültür merkezi tarihî cadde üzerinde

Hayati Develi'den sonra kürsüye çıkan Macaristan insan kaynakları bakanı Zoltan Balog, Türkiye'nin gücüne değinerek, açılan enstitünün iki ülke için önemine vurgu yaptı. Açılışı gerçekleştiren Ömer Çelik de konuşmasında Türk ve Macar birliğine değindi. Açılışın ardından Ömer Çelik ve beraberindeki heyet "Belgelerle Osmanlı-Macar İlişkileri" sergisini gezdiler.

Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer alan Andrassy caddesi üzerinde bulunuyor. Merkezin bulunduğu binanın altından ise Avrupa’nın ilk metrolarından olan tarihî Milenyum Metrosu geçiyor. Kültür merkezi, Budapeşte'nin 6. bölgesinde 1882'de inşa edilen ve Macar bilimler akademisine ait olan tarihî binanın 1. ve 2. katlarında hizmet verecek. Merkezin birinci katında kütüphane ile Türkoloji ve okutman odası yer alırken, ikinci katta ise Türkçe derslerinin verildiği 2 sınıf, konferans ve sergi salonu, toplantı alanı ile özel bir Türk kahve evi bulunuyor.

 

 

Tuğçe Özerdem haber verdi

Yayın Tarihi: 26 Eylül 2013 Perşembe 14:37 Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 14:37
banner25
YORUM EKLE

banner26