Bu şiir festivali 54 yıldır kesintisiz düzenleniyor (video)

Farklı coğrafyalardan 40 şair, Makedonya'nın turizm kenti Struga'da buluştu. Şiir Akşamları adlı etkinlik için bir araya gelen şairler Kara Drim Nehri kıyısında şiirler okudu. 54. kez düzenlenen şiir akşamlarının kapanışı başkent Üsküp'te yapıldı. Festivalin Türkiye'den de konukları vardı.

Bu şiir festivali 54 yıldır kesintisiz düzenleniyor (video)

Bu yıl 54.'sü düzenlenen Struga Şiir Akşamları, yerli ve yabancı binlerce edebiyat âşığını Makedonya'da buluşturdu. Festivale İspanya'dan İsveç'e, Hindistan'dan Almanya'ya, Japonya'dan Şili'ye dünyanın dört bir yanından 40 şair katıldı. 26-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen etkinlik kapsamında Struga'daki Kara Drim Nehri'nin kıyısında okunan şiirlerin yanı sıra sempozyumlar, fotoğraf sergisi ve farklı şehirlerde şiir dinletileri düzenlendi.

Festivalin kapanış etkinliğinin adresi ise başkent Üsküp'tü. Tarihi taş köprünün dibinde Vardar Nehri kıyısındaki etkinlikte şairler, şiirlerini bu kez Üsküplerler için seslendirdi. Festivale katılan şair Vlado Uroseviç, etkinlikle ilgili şu sözleri söyledi: “Struga Şiir Akşamları çok köklü geçmişe sahip, geleneksel bir festival. Hatta dünya genelinde sürekli olarak düzenlenebilen, edebiyat alanındaki nadir etkinliklerinden biri. Dolayısıyla bunun Makedonya kültürü açısından büyük önem taşıdığını söyleyebilirim. İsmi Struga ile müsemma olsa da Makedonya'nın diğer şehirlerine de bu etkinliğin taşmış olması çok sevindirici.”

Şairler barışın elçileridir

Festivale katılan ressam Jivko Popovski ise şu ifadeleri kullandı: "27 yıldır Struga Şiir Akşamları'na katılıyorum. Bu süre içinde 3 binin üzerinde resmimi, festivale katılan şairlere hediye ettim. Onlar da karşılığında şiirlerini benimle paylaştılar. Bu yıl tüm katılımcı şairlerin barış mesajlarının üzerinde yazılı olduğu bir resmimi Drim Nehri'ne bıraktık. Umuyorum ki bu mesaj tüm dünyayı dolaşacak ve seneye barış dolu bir şiir buluşması için bizleri yeniden biraraya getirecek. Çünkü şairler, barışın elçileridir.”

Elli dört yıldır kesintisiz olarak gerçekleştirilen tek uluslararası şiir festivali ünvanına da sahip olan Struga Şiir Akşamları, bugüne kadar çok sayıda Türk konuğu da ağırladı. Bu yıl etkinlikte Türkiye'yi İsmail Kılıçarslan ve Metin Celal Zeynioğlu temsil etti.

Festivalin en büyük ödülü olan altın çelenk ödülüne bu yıl Çinli şair Bei Dao layık görüldü. En iyi şiir kitabına verilen 'miladinovtsi' ödülünün sahibi Makedon şair Violeta Tanceva Zlateva olurken, UNESCO adına genç şairlere verilen Struga'nın Köprüleri adlı ödülün bu yılki sahibi İspanyol şair Paola Bozalongo oldu.

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 15:31
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13