Bu Said'in süslü kuş kafesleri (Video Haber)

Sahil kasabası Sidi Bu Said ile özdeşleşen birer sanat eseri olan meşhur kuş kafesleri Tunus'un mavi beyaz renklerini taşıyor.

Bu Said'in süslü kuş kafesleri (Video Haber)

 

Kasabanın evleriyle aynı mavi beyaz renkleri taşıyan bu kafesler, kuş hapsinden çok birer sanat eseri olarak dekorasyon için kullanılıyorlar. Sahil kasabası Sidi Bu Said’in simgesi olan el ürünü kafesler, Tunus'un pek çok şehrinde satılıyor. Bu Said kasabası ülke genelinde kafeslerin imal edildiği üç noktadan biri.

Kasabada pek rastlanmayan genç kafes ustalarından Hasan Nefzi, yaptığı kafesler hakkında şunları söylüyor: "Kafes yapmayı zanaat okulunda öğrendim. 7 senedir kafes yapıyorum. Bu işi yapan kişi artık çok az. Hele ki bu zanaatı öğrenmek isteyen genç yok gibi. Ben genç arkadaşlarımı teşvik etmeye çalışıyorum. Bu işi çok seviyorum çünkü. Bence bu bir sanat.

Üç kısımdan oluşan kafesleri yapmak bir günümü alıyor. Kafesin her parçasına elde şekil veriyoruz. Telleri elde tek tek kıvırıyor ve farklı boylarda uygun olan yerlere takıyoruz. Kullanılan tel sayısı kafesin boyuna göre değişiyor. En küçük kafeslerde 24, büyük boy kafeslerde ise 120 tel kullanıyoruz. Ama ahşap kısmını yapmak, tel kısmından daha uzun zaman alıyor. Çünkü tele şekil vermek daha kolay."

Dünyanın en büyük kuş kafesini de yapan Hasan Nefzi, eserini dükkânında sergiliyor. İşçiliğine göre fiyatı gayet mâkul olan kafesler yerli ve yabancı ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken Bu Said'e has ürünlerin başında geliyor.

 

 

Gözde Şeker bildirdi

Yayın Tarihi: 21 Haziran 2013 Cuma 15:24 Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 11:30
banner25
YORUM EKLE

banner26