Bu müzede 8 bin tarihî mozaik var (Video Haber)

Uzun yıllar dünyanın en büyük mozaik müzesi olma vasfını taşıyan Bardo Müzesi, Tunus’ta tarihe yolculuk yapmak isteyen ziyaretçiler için en doğru adreslerden biri...

Bu müzede 8 bin tarihî mozaik var (Video Haber)

 

Dünyanın en zengin Roma mozaikleri koleksiyonuna sahip olan Bardo Müzesi, en büyük mozaik müzesi ünvanını 2011 yılında Gaziantep Zeugma Müzesi’ne kaptırdı.

Tunus’taki Bardo Müzesi, Roma dönemi, tarih öncesi çağ, Fenike İmparatorluğu yılları ve İslâm sonrası dönemin eserlerine ev sahipliği yapıyor. 8 binin üzerinde eser barındıran müze, her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor.

Yüzyıllar öncesinin hayatı hakkında ipuçları veren mozaikler, Tunus’un pek çok farklı şehrinden toplanarak Bardo Müzesi'ne getirilmiş. Müzede ülkenin iç kesimlerinden getirilen mozaikler olsa da bir Akdeniz ülkesi olan Tunus’ta kurulan medeniyetler merkezlerini tarih boyunca hep limanlara yakın kurduğundan, denizcilik temalı mozaikler daha ağırlıktadır. Birçoğu vaktiyle varlıklı ailelerin evlerinin duvarlarını süslemek için yapılan, her biri eşsiz birer sanat eseri olan mozaiklerin, sıradan gayeler için kullanılmış olanlarına da rastlanıyor.

İçinde sergilenen mozaikler kadar değerli olan müze binası, İsmini İspanyolca bahçe anlamına gelen "prado" kelimesinden alıyor. Bardo Müzesi’ne bu ismin verilmesinin nedeni, binanın vaktiyle geniş bahçeler içinde yer alan bir beğ konağı olması. 15. yüzyılda inşa edilip 1885’de müzeye dönüştürülen beğ konağı; Endülüs, Asya, Arap ve Avrupa tesirlerini bir potada eriten Tunus mimarisinin en nadide örneklerinden biridir.

 

 

İslam Gemici haber verdi

Yayın Tarihi: 25 Haziran 2013 Salı 14:03 Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2013, 17:02
banner25
YORUM EKLE

banner26