Bu kütüphane Güney Kore'nin Kuzey Irak'a hediyesi (video)

Erbil’in en eski kütüphanesi olan Zeytun Kütüphanesi, aynı zamanda Kuzey Irak’ın en geniş koleksiyonuna sahip. Sami Abdurrahman Parkı içerisinde yer alan kütüphane, 2008 yılında yeni binasına taşındı. Bina Koreli mühendis ve mimarlar tarafından inşa edildi.

Bu kütüphane Güney Kore'nin Kuzey Irak'a hediyesi (video)

Erbil'in en köklü kütüphanesi Zeytun Kütüphanesi. 1943’ten beri hizmet veren yapı sadece Erbil’in değil, tüm Kuzey Irak’ın en eski ve büyük kütüphanesi. Coğrafyadan tarihe, matematikten mühendisliğe kadar birçok konuda kaynağa ev sahipliği yapan kütüphanede 105 binden fazla eser mevcut.

Erbil Kütüphanesi olarak da anılan yapı, tüm Kuzey Irak bölgesindeki araştırmacı ve öğrencilerin uğrak noktası. Kütüphanede Fransızca, Almanca, İngilizce ve Arapça’nın yanı sıra Türkçe kitaplar da var. Zeytun Kütüphanesi’ndeki Türkçe kitaplar bölümünde 200 kadar kitap var. Bu kitapların bir kısmı Osmanlı dönemi Türkçesi’yle yazılmış kitaplar. Yanı sıra Latin harfleriyle yazılmış kitaplar da var Türkçe bölümünde.

Güney Korelilerin Erbillilere hediyesi

Erbil Zeytun Kütüphanesi koleksiyonu çok eski eserleri barındırsa da, oldukça yeni ve modern bir binada hizmet veriyor. 2008’de Sami Abdurrahman Parkı içerisinde inşa edilen binanın tasarımı ise Koreli mimarlara ait. Bu sebeple kütüphanenin bir kısmı Güney Kore Cumhuriyeti’nin emeklerini göstermek için ayrıca düzenlenmiş ve bu kütüphanenin yapımında emeği geçen kişilerin isimleri ve fotoğraflarının da yer aldığı bir bölüm oluşturulmuş. Kütüphaneye girenler, bu bölümde kuruluş aşamasının nasıl gerçekleştiğini ve bu süreçte kimlerin yardımları olduğunu da görebiliyorlar.

Erbil Zeytun Kütüphanesi Naz Kakai, kütüphane hakkında şu ifadeleri kullandı: “Erbil Kütüphanesi daha önce şehir merkezinde yer alıyordu. Kuruluş tarihi ise 1943. Burası çoğunlukla entelektüellerin, yazarların ziyaret ettiği bir yerdi. Tabii ki kütüphane şehrin merkezindeyken ziyaretçi sayısı da daha çoktu. 2004’ten sonra Güney Kore ordusu Erbil’e intikal edince bu kütüphaneyi halka bir hediye olarak inşa ettiler. 2008'de tamamlandı ve Erbil Kütüphanesi olan adı da Zeytun Kütüphnesi’ne çevrildi. Tabii internet kullanımının artması ile kütüphaneye fiziksel olarak gelme ihtiyacı azaldı. Ancak yine de hâlâ ziyaretçilerimiz var.”

Zeytun Kütüphanesi'nde çocuklar için de özel bir bölüm bulunuyor. Böylece genç kuşaklara da kitap sevgisinin aşılanmasına çalışılıyor.

 

Simla Yerlikaya haber verdi

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2016 Salı 12:16 Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 12:16
YORUM EKLE

banner19

banner36