Bu festivalle sahaflar rahat nefes alıyor

Bu yıl 7.'si düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali'nde sergilenen nadide kitap, eski dergi, fotoğraf, plak, film afişi ve yıpranmış gazete kupürlerine kitapseverler büyük ilgi gösteriyor.

Bu festivalle sahaflar rahat nefes alıyor

 

İstanbul'un çeşitli semtlerindeki sahafları bir araya getiren Beyoğlu Sahaf Festivali başladı. Sahaf dükkânlarının kokusunu Taksim'e taşıyan Beyoğlu Sahaf Festivali, Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı işbirliğiyle düzenleniyor. Festivalin açılışı için düzenlenen basın toplantısına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, "Kitap olmadan kültürden de sanattan da bahsetmek mümkün değil” dediği konuşmasında Beyoğlu’nun kitapla, kültür ve sanatla anılan bir yer olması için çalıştıklarını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen ise şöyle konuştu: "Sahafların ekonomik sıkıntılarını biliyoruz. Onlardan hiçbir ücret alınmadan gerçekleştirildiği için bu festivalin bütün masraflarının finanse edilmesi gerekiyor. Beyoğlu Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle bu festival kapsamında değerli kitaplarımızın okurlarla buluşması sağlanıyor. Sahaf festivali bu bakımdan önemli bir faaliyet."

Festivale katılan sahaflardan İdris Ağır ise festivalin maddi boyutuna dikkat çekiyor: "Türkiye’nin birçok yerinden özellikle bu festivali bekleyerek gelenlerimiz var. Kitap okurlarıyla buluşmamızı sağlayan bu faaliyet bence müthiş bir olay. Festival sayesinde her yıl sahaflar ekonomik açıdan rahat bir nefes alırlar. Bu açıdan da bizim için çok önemlidir. Bu vesileyle işimizi sürdürebilmemiz sağlanıyor."

Festivalde eski dergiler, fotoğraflar, plaklar, film afişleri, yıpranmış gazete kupürleri, tozlu raflardan çıkmış kitaplar yeni sahiplerini bulacaklar. 30 Eylül’de kapılarını kitapseverlere açan 7. Beyoğlu Sahhaf Festivali, 19 Ekim’e kadar Tepebaşı’nda kitap sevdalılarına hizmet verecek.

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2013, 14:59
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13