Bu dergi çocuklarla birlikte büyüyor (video)

Ellinci sayısını geride bırakan Hayal Treni Bayrampaşa Bilgi Merkezi bünyesindeki Edebiyat Basın Yayın Kulübü tarafından hazırlanıyor. İlköğretim öğrencilerinin kaleme aldığı şiir, masal ve hikayeler, şair ve yazar Ahmet Mercan'ın denetiminden geçiyor.

Bu dergi çocuklarla birlikte büyüyor (video)

Bayrampaşa Bilgi Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Edebiyat Basın Yayın Kulübü'nün, iki ayda bir yayımladığı Hayal Treni dergisi 50. sayısına ulaştı. İlköğretim öğrencilerinin çalışmalarından oluşan dergi on yıllık bir geçmişe sahip. Dergiye ismini veren de bu kulübün öğrencileri olan çocuklar.

Hayal Treni dergisi, okur kitlesi olan çocuklara ulaşmakta zorlanmıyor. Zira yayımlanan her şey çocukların geniş hayal dünyalarından çıkıyor. Dergide yayımlanan yazılarsa usta bir ismin denetiminden geçiyor. Yazıların seçimini yapan şair ve yazar Ahmet Mercan, aynı zamanda Edebiyat Basın Yayın Kulübü'nün öğretmenliğini de yürütüyor.

Ahmet Mercan, büyük emek verdiği Hayal Treni Dergisi'ni şu sözlerle anlattı: "İçerisinde şiirler var, masallar var, hikayeler var, hatıralar var, bazen mîzâhî konular var. Biz çocukların ürünlerini topluyoruz ve bunlar arasında seçtiklerimizi dergide yayınlıyoruz. Böylece çocuklar kendi ürünlerini gördükleri dergide, kendi yazılarını görerek daha da motivasyonla yeni yazılara yöneliyorlar. Türkiye edebiyat tarihinde bu tür bir dergi var mı bilmiyorum. Ama Hayal Treni çocukların hayallerini süslemeye, onlarla birlikte büyümeye devam ediyor." 

1030 çocuğun ürünü dergide yer aldı

Başlangıcından itibaren 1030 farklı imzanın yer aldığı dergide, şimdiye kadar 933 şiir, 544 deneme, 232 hikâye ve 117 de masal yayımlandı.

Dergiye katkıda bulunan yazarlar erken yaşta okurla buluşmaktan memnun. Hayal Treni'nde yazıları yayınlanan İrem Ezgi Güner, dergi ve çalışmalarını şu cümlelerle anlattı: “Adım İrem Ezgi Güner. 6. sınıfa gidiyorum. Ailem benim şiire ve hikâyelere karşı yeteneğim olduğunu söyleyince Edebiyat Basın Yayın Kulübü’ne katılmaya karar verdim. Edebiyat Basın Yayın Kulübü’nde birçok deneyimlerim oldu ve bu deneyimlerimin sonucunda Hayal Treni'nde yazım çıktı."

Dergi, içeriklerin niteliği kadar görsel öğeleri ve tasarımıyla da okuyucularına estetik bir görünüm sunuyor.

Yazar ve şairlerin ilk basamağı olmayı kendine amaç edinen Hayal Treni dergisi, yayın hayatını sürdürmekte kararlı görünüyor. 

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

YORUM EKLE