Boşnak gençlerden İstanbul'da sergi (video)

Pera Müzesi'nde açılan sergi Saraybosnalı sanatçıların eserlerini buluşturdu. “Günümüz İmgeleri” sergisinde yer alan sanatçıların eserlerine yakın geçmişte Bosna Hersek'te yaşanan savaşın izleri de yansıdı.

Boşnak gençlerden İstanbul'da sergi (video)

Beyoğlu'nda bulunan Pera Müzesi, kuruluşunun 10. yılında Bosna Hersekli gençlerin eserlerine kapılarını açtı. “Günümüz İmgeleri” başlığını taşıyan sergi Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisı işbirliğiyle düzenlendi. Sergide Saraybosnalı lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile mezunlarının farklı alanlardaki çalışmaları buluştu.

80’i aşkın genç sanatçının çalışmalarından oluşan sergi, ele alınan temalar, ifade biçimleri ve kullanılan malzeme açısından son derece geniş bir yelpazeye sahip. Sergi sanatçıların resim, heykel, baskı, grafik ve ürün tasarımı gibi farklı alanlardaki eserlerine ev sahipliği yapıyor. İşlenen temalarsa 'insan'dan kent kültürüne kadar geniş bir alanı kapsıyor.

Gençlerin gözüyle ülke tarihine ve sosyal konulara dair yorum ve yansımaları da içeren sergi, Bosna Hersek çağdaş sanatına bir bakış sunuyor. Siyasi gelişmeler ve yaşanan değişimin neresinde olduğumuz meselesine sanatçı Esad Mulabegovic “Herşey İyiyse Oy Verme” isimli afişi ile dikkat çekerken, Nedim Dikic’in “Kendi Aklının Mahpusu” adlı heykeli aynı konuya dair bakış açısını farklı bir sanat dalıyla ortaya koyuyor. Mela Zuljevic’in "Kentsel hayali Mostar" adlı afiş serisi ise bir şehrin savaş sonrası gekçekliğini ele alıyor. Jesenko Gavric de aşırı duyguların yaşandığı durumları çığlık adlı portresinde resmediyor. Saraybosna’nın savaş yılları, sergide yer alan genç sanatçı ve öğrencilerin eserlerinin pek çoğunda özel bir yer tutuyor. Esmir Pirlija’nın “Savaş sırasında büyümek nasıldı?” kısa filmiyse Bosna Savaşı’nı bir çocuğun persfektifinden sunuyor.

"Günümüz İmgeleri" sergisi 1 Kasım’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 15:39
banner12
YORUM EKLE

banner19