Bosna Hersek'in ilk mescidi: Hünkar Camii

Osmanlı'nın 415 yıl hüküm sürdüğü Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, savaşlara ve yıkımlara rağmen kültürel değerlerine ve Osmanlı’dan miras kalan yapılarına sahip çıkıyor.

Bosna Hersek'in ilk mescidi: Hünkar Camii

 

Saraybosna harbin, kuşatmaların ve katliamın şehri olarak akla geliyor. Bosna, şairin de dediği gibi “hayatta kalmak için ölenlerin şehridir". 1992-1995 yıllarında tarihin en acı katliamlarından birine şahit olan Bosna'da, büyük çoğunluğu Müslüman olan toplam 312 bin kişi hayatını kaybetmişti. Saraybosna'nın hâkim yerlerine kurulu şehitlikler, geçmişin acılarına işaret ediyor. Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç de bugün barışın hâkim olduğu ülkesini böylesi bir şehitlikten seyrediyor.

Türkler'in Avrupa’da kurduğu en büyük şehir olan Saraybosna, sayısız tarihî olaya şahitlik etti. 1. dünya savaşını başlatan Avusturya-Macaristan imparatoru Franz Ferdinand Latin köprüsünde vurulmuştu. Avusturya-Macaristan imparatorunun bir Sırp tarafından vurulduğu noktada bugün, Saraybosna devlet müzesi yükseliyor.

Bosna Hersek’in ilk mescidi: Hünkar Camii

Saraybosna, Osmanlı imzasını taşıyan Başçarşı ve Osmanlı mimarisinin diğer seçkin örnekleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Osmanlı 415 yıl süren Bosna Hersek hâkimiyeti boyunca ülkeye sayısız mimarî eser bıraktı.

Bosna, Avrupa’da 5 vakit ezan sesi ile kilise çanlarının birbirine karıştığı sayılı şehirlerden biridir. Boşnaklar tarafından Çar’ın Camisi olarak isimlendirilen Hünkâr Camisi, Bosna Hersek’te inşaa edilen ilk camilerden.  Caminin Saraybosna’nın kurucusu İshakoğlu İsa Bey tarafından Fatih Sultan Mehmed’e hediye edildiği biliniyor. Klasik Osmanlı mimarisine sahip olan cami, 1480’de Sırp despotu Vuk Grgurevic Brankovic’in Saraybosna’ya yaptığı saldırıda yandı. Cami, 1565’te Kanunî Sultan Süleyman tarafından yeniden inşaa ettirildi.

Saraybosna’nın en görkemli camii ise Gazi Hüsrev Bey camisidir. 1531 yılında başlanan cami inşaatının harcında yalnızca süt ve yumurta kullanılmış. Avrupa’da ilk kez elektrik kullanılan cami de yine burasıdır. Caminin yanında, ezan saatini doğru belirlemek için inşaa edilen saat kulesi ve karşısındaki Kurşunlu Medrese de yine Gazi Hüsrev Bey'in şehre armağanıdır.

Gazi Hüsrev Bey camisi kadar görkemli olmasa da sade güzelliğiyle dikkat çeken Çarşı Camii de, hem Saraybosna’nın en eski camilerinden hem de Başçarşı’nın değişmez sembollerinden biri.

Mostar köprüsü savaşı unutmuyor

Saraybosna'ya 122 kilometre uzaklıktaki Mostar, Hersek bölgesinin en büyük şehirlerinden biri.

İki şehri birbirine bağlayan yol boyunca, Neretva nehri her tünel çıkışında Mostar'a gelenleri ışıltısıyla karşılıyor. Mostar bir Osmanlı şehrini temsil edercesine, daracık sokaklarıyla ziyaretçilerini tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Savaştan sonra büyük ölçüde yaralarını saran şehrin ünlü köprüsü, 9 yıl önce bir Türk firması tarafından yeniden inşaa edildi. Savaş öncesinde iki yakayı birbirine bağlayan Mostar köprüsü, savaş sonrasında Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılan ülkenin en önemli sembollerinden biri. Köprü farklı atmosferiyle gelenleri büyülese de, savaş yıllarında akıllara kazınan yıkılış görüntüsü hiç unutulmuyor.

 

Tuğçe Özerdem bildirdi

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 13:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13